Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nová civilizační choroba? Smartphony mohou poškodit klouby i šlachy

Nadměrné používání telefonů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadměrné používání telefonů (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

UVNITŘ ANKETA. Telefonujeme, posíláme textové zprávy, ale také na telefonech hrajeme hry, píšeme e-maily a posíláme tweety. Téměř nepřetržitým používáním chytrých telefonů ale neprospíváme svým kloubům a šlachám. Trpí především palce. Rozmáhá se nová civilizační choroba?

Většina lidí, kteří vlastní telefon, napíše denně několik textových zpráv. Pakliže patříte k náruživějším 'psavcům', může se u vás brzy projevit bolest palcového kloubu. Pro lidský palec je pohyb po dotykovém displeji nepřirozený a často se opakující námaha mu proto nedělá dobře. Klouby se mohou rychleji poškodit a vyloučený není ani zánět šlach.

Syndrom z přetížení?

S tvrzením, že přílišné a jednostranné zatěžování palcům nesvědčí, souhlasí i ortoped Antonín Sosna z pražské nemocnice Motol. "Je pravda, že v tramvajích můžete vidět lidi, kteří jsou zřejmě závislí na 'esemeskování' a pořád rejdí palci po displeji nebo tlačítkách telefonu. Namáhají palec více, než je obvyklé, takže bych se tomu nedivil. Ale při případných potížích by se asi jednalo pouze o tendovaginitidu, tedy zánět šlachové pochvy nebo něco podobného. Ale nikdy jsem se s tím nesetkal," řekl serveru Lidovky.cz  profesor Sosna.

Nemoc z povolání

U počítače (Ilustrační foto)

Nejčastějším typem profesního poškození z přetěžování je syndrom karpálního tunelu, který byl uznán jako jedna z nemocí z povolání. Způsobuje ho napětí šlach na rukách, práce s prsty, častá rotace v zápěstí nebo práce s myší. Mezi činnosti, při kterých hrozí syndrom karpálního tunelu patří: práce číšníků, pletení, ruční dojení, natírání, řízení či práce na počítači.

"Může se jednat o syndrom z přetížení, každý kloub, je-li nadměrně namáhán opakovaným nezvyklým pohybem, může po čase začít bolet," dodává.

Podobný názor na příliš časté "esemeskování" a pohyb prstů po displeji telefonů má i ordoped Richard Kubela z Ústřední vojenské nemocnice. "Samozřejmě je to možné, když vezmete kladivo a budete s ním celý den mlátit, jistě vás bude bolet ruka. Když někdo přehnaně 'esemeskuje', tak se to na pohybovém aparátu musí projevit. Psaní zpráv na telefonu je monotónní činnost stejně jako například práce s myší. A pohybový aparát se po nějaké době ozve, protože ve chvíli, kdy přečerpá svou kapacitu, vede to vždy ke selhání či bolesti," řekl serveru Lidovky.cz.

Bolavý palec

Britští odborníci už před časem varovali, že potíže jako "smskový krk" či "bolavý palec", mohou být důsledkem dlouhodobého koukaní na malý displej telefonu nebo častého psaní textových zpráv. Podle zdravotníků mohou být obtíže způsobené rostoucí oblibou elektronických přístrojů a "závislostí" na nich.

"Měl jsem pacientku, která si přivodila zánět šlach na palci právě používáním chytrého telefonu. Kvůli bolesti pak nemohla týdny používat ruku," citovala agentura AFP Tima Hutchfula z Britského svazu chiropraktiků.

Pár jednoduchých rad, jak se můžete potížím vyhnout:

  • omezte práci (netrpí jenom klouby a šlachy, nepřetržitým "on-line" způsobem života si můžete přivodit i psychické potíže)
  • dělejte si přestávky (například i při hraní her)
  • procvičujte prsty i zápěstí
  • zkuste se vyvarovat používání elektronických přístrojů ve tmě


Do určité míry smartphony, tablety a počítače poškozují také zrak. Většinou lékaři varují před neustálou a nepřerušovanou prací u počítače. Je dokázané, že pokud člověk hledí na displej jakéhokoli elektronického zařízení, přestává podvědomě mrkat a tím vysušuje oční rohovku. Obtíž zvaná "suché oko" se projevuje slzením, pálením a také pocitem písku pod víčky. Tímto neduhem trpí stále mladší lidé. Nadměrné zatěžování očí se také projevuje bolestmi hlavy, chybnou korekcí zraku nebo i očními vadami.

Nechte oči relaxovat

Pakliže trávíte u počítače nadměrné množství času, může se také objevit syndrom počítačového vidění (CVS), který se projevuje hlavně rozostřeným viděním, červenýma očima, bolestmi hlavy a krční páteře. Podle statistik trpí syndromem více než polovina uživatelů. Práce s počítačem by proto měla být dobře rozplánovaná, člověk by si měl dělat přestávky a očím ulevovat. Například pohledem z okna nebo zaměřením se na vzdálenější předmět.

Nadměrné používání telefonů a tabletů (ilustrační foto)


Takovou relaxaci doporučuje i oftalmolog Petr Novák z Refrakčního centra v Praze. "Škodlivost jako taková prokázána nebyla, myslím si, že daleko nepříznivější pocit je dívání se do velkého monitoru. Z lékařského hlediska tedy nemám žádných námitek na používání telefonů či tabletů. Negativní pro oči je fokusace do blízka, a to ve všech případech. Je prokázáno, že je vždycky potřeba odlehčit očím. Pokud delší dobu pracují oči do blízka, musí relaxovat do dálky. Například v Japonsku mají zaměstnanci pracující s počítačem striktní pauzy, zlepšuje to jejich výkonnost," řekl serveru Lidovky.cz.

K TÉMATU:


Samostatnou kapitolou je používání tabletů či telefonů ve tmě nebo v šeru. "Pakliže je tablet, telefon nebo počítač v místnosti jediným zdrojem světla, osvětluje nás. Zúží se zorničky a pravděpodobně bude člověk mnohem rychleji unavený. Ideální je difúzní osvětlení, člověk by se měl vyvarovat tomu, aby byl elektronický přístroj jediným zdrojem světla proti očím," vysvětluje Novák.  

Anketa

Jaké prsty používáte při psaní na smartphonech?

Oba palce 362
Jeden palec 238
Ukazováček 420
Jiné prsty 78

 

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...