Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová léčba cukrovky míří na ledviny, nyní je dostupná i v Česku

Zdraví

  6:12
PRAHA - Nová léčba cukrovky míří na ledviny, od srpna je dostupná i v Česku. Tzv. glifloziny se od jiných antidiabetik liší tím, že místem, kde působí, jsou ledviny. Na pressroomu ZN to uvedla ambulantní diabetoložka Marcela Szabó.
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Lék působí nezávisle na hladině inzulínu v těle - nadbytečná glukóza se vyloučí močí. Spolu s ní se ztrácí i energie a některé minerály. Pacienti, kteří většinou mají nadbytečné kilogramy, díky tomu mohou zhubnout a snížit svůj krevní tlak.

Cukrovka v číslech

  • V Česku se léčí přes 800 tisíc diabetiků, dalších 250 tisíc o své cukrovce neví.
  • Každý den zjistí lékaři cukrovku u 150 nových pacientů.
  • Více než 100 600 diabetiků má postižení zraku, 2200 trpí slepotou.
  • Výskyt infarktu myokardu je u diabetiků pětinásobný oproti běžné populaci.
  • Přes 97 tisíc diabetiků má chronické postižení ledvin, více než 400 tisíc trpí syndromem diabetické nohy a přes 10 tisíc byla kvůli nemoci amputována noha.

„S epidemií 21. století bojují nové léky, které mohou čeští diabetici využívat od srpna. Řada diabetologů je v praxi vyzkoušela už dřív během klinických studií, do kterých byli zařazeni i čeští pacienti,“ řekl předseda Diabetické asociace profesor Milan Kvapil.

Nové léky mohou být řešením pro diabetiky, kterým standardní léčba působí potíže. Umějí zablokovat zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Z organismu se tak vyloučí za den močí až 70 gramů glukózy, což představuje množství energie získané jedním hlavním jídlem. Při léčbě se tak spolu s hladinou cukru v krvi snižuje i hmotnost pacienta, a to o dva až pět kilogramů. Jde o úbytek tukové tkáně, nikoli tekutin. Efekt hubnutí přetrvává bez jojo efektu. Nový lék mohou dostat jen diabetici, kteří mají ledviny v pořádku. Nežádoucím účinkem může být nárůst genitálních a močových infekcí. Proto při užívání léku je důležité přibližně o půl litru denně navýšit příjem neslazených tekutin.

Diabetoložka Jana Psottová připomněla, že cukrovka je dosud stále nevyléčitelná, cílem léčby je hlavně předcházení pozdním komplikacím, které mohou vést až k invaliditě.

„Za moderní přístup k léčbě diabetu považujeme terapii, která je účinná, bezpečná a pacienty dobře snášená. Měla by snižovat hladiny krevního cukru, glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem kompenzace diabetu, a neměla by způsobovat výkyvy v hladinách cukru, přibývání na váze, ani jiné nežádoucí jevy,“ shrnula.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!