Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nové vakcíny: proti zubnímu kazu či kouření

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Bude možné se v budoucnu nechat očkovat proti nemocem, u kterých očkování zatím neexistuje? Vývoj nových očkovacích látek je jedním z trendů současné vakcinologie.

"V nepříliš vzdálené budoucnosti lze očekávat očkování proti malárii, hepatitidě typu C, novou účinnější vakcínu proti tuberkulóze a slibně se jeví i nové vakcíny proti chřipce," popisuje profesor Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

PSALI JSME:

Konkrétně nová vakcína proti chřipce by měla být schopná zasáhnout mnohem více chřipkových kmenů, a tak by nebylo nutné absolvovat každý rok nové očkování, ale vakcína by účinkovala i několik let. Na stejném principu tzv. reverzní vakcinologie funguje i nová meningokoková vakcína, která je účinná i proti meningokoku typu B. Stejně tak se vyvíjí nová vakcína, která pokryje všechny typy pneumokoků.

injekce - ilustrační foto

Velmi nadějně vypadají také očkování proti onemocněním, která nejsou infekční. "Je jisté, že v této oblasti nastane prudký rozvoj. V současnosti existují již vakcíny proti zubnímu kazu, protinávykové vakcíny jako vakcína proti kouření, i vakcíny, které lze použít nejen preventivně, ale i léčebně," dodává profesor Prymula.

Příkladem takového očkování je vakcína proti nemalobuněčnému nádoru plic. Její použití umožnilo výrazné snížení návratu onemocnění u onkologických pacientů.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ANALYTIK PRO AUTOMOTIVE - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč