16. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nové vakcíny: proti zubnímu kazu či kouření

Očkování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Bude možné se v budoucnu nechat očkovat proti nemocem, u kterých očkování zatím neexistuje? Vývoj nových očkovacích látek je jedním z trendů současné vakcinologie.

"V nepříliš vzdálené budoucnosti lze očekávat očkování proti malárii, hepatitidě typu C, novou účinnější vakcínu proti tuberkulóze a slibně se jeví i nové vakcíny proti chřipce," popisuje profesor Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

PSALI JSME:

Konkrétně nová vakcína proti chřipce by měla být schopná zasáhnout mnohem více chřipkových kmenů, a tak by nebylo nutné absolvovat každý rok nové očkování, ale vakcína by účinkovala i několik let. Na stejném principu tzv. reverzní vakcinologie funguje i nová meningokoková vakcína, která je účinná i proti meningokoku typu B. Stejně tak se vyvíjí nová vakcína, která pokryje všechny typy pneumokoků.

injekce - ilustrační foto

Velmi nadějně vypadají také očkování proti onemocněním, která nejsou infekční. "Je jisté, že v této oblasti nastane prudký rozvoj. V současnosti existují již vakcíny proti zubnímu kazu, protinávykové vakcíny jako vakcína proti kouření, i vakcíny, které lze použít nejen preventivně, ale i léčebně," dodává profesor Prymula.

Příkladem takového očkování je vakcína proti nemalobuněčnému nádoru plic. Její použití umožnilo výrazné snížení návratu onemocnění u onkologických pacientů.

Připravila Ludmila Hamplová