Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Novela má zaručit důstojné umírání dostupné všem

Eutanazie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eutanazie | foto: Shutterstock

PRAHA Dostupná paliativní péče, kdy se zmírňují potíže provázející umírání, patří podle Pražské charty k základním lidským právům. V Česku potřebuje paliativní péči ročně až 70 tisíc lidí. Podle lékařů ale nejsou v systému zdravotní a sociální péče podmínky, aby byla všem dostupná. Ministerstvo zdravotnictví dokončuje novelu, která to má změnit.

Paliativní péče v ČR

Paliativní péče se v ČR začala rozvíjet po roce 1989. Podle analýzy České společnosti pro paliativní péči většinou nemají praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, sestry domácí ošetřovatelské péče či v zařízeních sociální péče pro seniory vzdělání v tomto oboru. Síť ambulancí léčby bolesti tvoří 90 zařízení, většina ale komplexní paliativní péči neposkytuje. Adekvátní paliativní péče nebývá ani v nemocnicích. Odbornou péči poskytují hospice, v ČR jich je 16 a dvě oddělení paliativní péče s celkovou kapacitou 460 lůžek a průměrnou dobou hospitalizace 30 dní a úmrtností 80 až 95 procent. V lůžkových hospicích bylo v roce 2011 celkem 3,5 procenta všech úmrtí.

Chartu podpoří tři tisíce účastníků 13. světového kongresu Evropské asociace pro paliativní péči, kteří do 2. června jednají v pražském Kongresovém centru.

"Paliativní péče patří do komplexu následné péče a tam opravdu úplně ideální pořádek není," řekl ministr Leoš Heger (TOP 09) při zahájení kongresu. Uvedl, že jeho úřad dokončuje novelu zákona o zdravotních službách, kde by měla být zakotvena jasná definice následných služeb a bylo v ní také zmocnění k vyhlášce.

Vyhláška by specifikovala typy pacientů a péče tak, aby ji zdravotní pojišťovny mohly platit při různých stupních postižení. Měly by také být jasné mantinely, kdy na péči je nárok, kdy začíná a končí a kdy by pacient měl být předán do dlouhodobé zdravotně-sociální péče, kdy už nemůže mít užitek z intenzivní péče, ale je možno alespoň dosáhnout toho, aby se jeho stav pokud možno nehoršil a kvalita života byla přiměřená.

"Připravujeme to tak, aby novela prošla alespoň začátkem roku 2014, a připravuje se paralelně vyhláška s klasifikací pacientů, takže legislativně by to mohlo být hotovo v půli roku 2014," upřesnil Heger.

Téměř 70 procent lidí umírá v nemocnicích

Paliativní péče umožní důstojné umírání a přispívá ke zmírnění utrpení umírajícího i jeho rodiny. Většina lidí si přeje umřít doma v kruhu rodiny, splní se to ale jen pěti až deseti procentům. Dalších 20 procent úmrtí je sice také doma, ale jsou to úmrtí náhlá a nečekaná. V nemocnicích umírá 69 procent lidí.

Poměrně hustá je síť agentur domácí péče, které poskytují ošetřovatelskou péči na základě indikace praktického lékaře. Jen malá část agentur se ale soustřeďuje na pokročile nemocné a umírající. Od roku 2001 se rozvíjí hospicové občanské sdružení Cesta domů, které vypracovalo také standardy této péče.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.