Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novela má zaručit důstojné umírání dostupné všem

Zdraví

  7:00
PRAHA - Dostupná paliativní péče, kdy se zmírňují potíže provázející umírání, patří podle Pražské charty k základním lidským právům. V Česku potřebuje paliativní péči ročně až 70 tisíc lidí. Podle lékařů ale nejsou v systému zdravotní a sociální péče podmínky, aby byla všem dostupná. Ministerstvo zdravotnictví dokončuje novelu, která to má změnit.
Eutanazie

Eutanazie foto: Shutterstock

Paliativní péče v ČR

Paliativní péče se v ČR začala rozvíjet po roce 1989. Podle analýzy České společnosti pro paliativní péči většinou nemají praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, sestry domácí ošetřovatelské péče či v zařízeních sociální péče pro seniory vzdělání v tomto oboru. Síť ambulancí léčby bolesti tvoří 90 zařízení, většina ale komplexní paliativní péči neposkytuje. Adekvátní paliativní péče nebývá ani v nemocnicích. Odbornou péči poskytují hospice, v ČR jich je 16 a dvě oddělení paliativní péče s celkovou kapacitou 460 lůžek a průměrnou dobou hospitalizace 30 dní a úmrtností 80 až 95 procent. V lůžkových hospicích bylo v roce 2011 celkem 3,5 procenta všech úmrtí.

Chartu podpoří tři tisíce účastníků 13. světového kongresu Evropské asociace pro paliativní péči, kteří do 2. června jednají v pražském Kongresovém centru.

"Paliativní péče patří do komplexu následné péče a tam opravdu úplně ideální pořádek není," řekl ministr Leoš Heger (TOP 09) při zahájení kongresu. Uvedl, že jeho úřad dokončuje novelu zákona o zdravotních službách, kde by měla být zakotvena jasná definice následných služeb a bylo v ní také zmocnění k vyhlášce.

Vyhláška by specifikovala typy pacientů a péče tak, aby ji zdravotní pojišťovny mohly platit při různých stupních postižení. Měly by také být jasné mantinely, kdy na péči je nárok, kdy začíná a končí a kdy by pacient měl být předán do dlouhodobé zdravotně-sociální péče, kdy už nemůže mít užitek z intenzivní péče, ale je možno alespoň dosáhnout toho, aby se jeho stav pokud možno nehoršil a kvalita života byla přiměřená.

"Připravujeme to tak, aby novela prošla alespoň začátkem roku 2014, a připravuje se paralelně vyhláška s klasifikací pacientů, takže legislativně by to mohlo být hotovo v půli roku 2014," upřesnil Heger.

Téměř 70 procent lidí umírá v nemocnicích

Paliativní péče umožní důstojné umírání a přispívá ke zmírnění utrpení umírajícího i jeho rodiny. Většina lidí si přeje umřít doma v kruhu rodiny, splní se to ale jen pěti až deseti procentům. Dalších 20 procent úmrtí je sice také doma, ale jsou to úmrtí náhlá a nečekaná. V nemocnicích umírá 69 procent lidí.

Poměrně hustá je síť agentur domácí péče, které poskytují ošetřovatelskou péči na základě indikace praktického lékaře. Jen malá část agentur se ale soustřeďuje na pokročile nemocné a umírající. Od roku 2001 se rozvíjí hospicové občanské sdružení Cesta domů, které vypracovalo také standardy této péče.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat