Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový lék na rakovinu kůže. Pro pacienty bude bezplatný

Zdraví

  7:00
PRAHA - Čeští pacienti budou mít od 1. července přístup k novince v léčbě i prevenci rakoviny kůže. Lék prodlužuje život lidem s pokročilým melanomem, který se rozšířil do celého těla. Dosud ho měli jen pacienti zařazení do studie. Lékový ústav už rozhodl o úhradě z veřejného zdravotního pojištění, lék Zelboraf budou hradit všechny pojišťovny.

Vyšetření u lékaře. foto: Shutterstock

"Pro pacienty je to špičková zpráva. V klinických studiích, kde byli i naši pacienti, se prokázalo, že lék je perfektně účinný," řekl přednosta kožní kliniky ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger. Nástup účinku léku je podle profesora "v řádu dnů", kdy metastázy se zmenšují.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nový vysoce inovativní lék bude vázán na péči ve specializovaných centrech. Je určen pro skupinu pacientů s rozvinutým melanomem, kdy nelze přistoupit k operativnímu zákroku a nádor metastazoval," řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Náklady na lék pro jednoho pacienta by měly být 2,5 milionu korun na celou dobu léčby. Pacienti za přípravek platit nebudou, uvedl Tichý.

Oprava místo ničení
Mluvčí největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková řekla, že zmíněný přípravek je výhradně pro pacienty s genovou mutací v nádorových buňkách melanomu BRAF V600. "V souladu s rozhodnutím lékového ústavu začneme hradit tento lék stejně jako ostatní zdravotní pojišťovny od 1. července," potvrdila.

Arenberger vysvětlil, že klasická cytostatika tlumí růst buněk na toxické bázi a ničí je, zatímco nový lék opravuje poruchu v řetězci neřízeného růstu nádorových buněk. "Zelboraf zastaví množení v konkrétním bodě řetězce růstové dráhy buňky," popsal systém.

PSALI JSME:

Tichý doplnil, že loni VZP evidovala přes 32 tisíc pacientů s rakovinou kůže, vydala na jejich léčbu přes 170 milionů korun. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Zhruba pětina onemocnění s metastázami je u pacientů od 15 do 39 let. Za posledních 40 let stoupl počet případů šestkrát. Až polovina melanomů vznikne z mateřského znaménka. VZP do konce července přispěje na vyšetření znamének až 1500 Kč.

Kadečková dodala, že dalším přípravkem k léčbě všech typů pokročilého nebo metastazujícího melanomu je Yervoy, kterému zatím lékový ústav nestanovil úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Zákon umožňuje, aby ho dostali pacienti, pokud je to pro ně jediná dostupná léčba. "ZPMV už vyhověla požadavku indikujícího lékaře a tento lék uhradila jedné své pojištěnkyni.´Nyní posuzujeme druhý požadavek. Cena léčby je 2,5 milionu za jednoho pacienta," upřesnila mluvčí.

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...