Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nový lék na rakovinu kůže. Pro pacienty bude bezplatný

Vyšetření u lékaře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetření u lékaře. | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští pacienti budou mít od 1. července přístup k novince v léčbě i prevenci rakoviny kůže. Lék prodlužuje život lidem s pokročilým melanomem, který se rozšířil do celého těla. Dosud ho měli jen pacienti zařazení do studie. Lékový ústav už rozhodl o úhradě z veřejného zdravotního pojištění, lék Zelboraf budou hradit všechny pojišťovny.

"Pro pacienty je to špičková zpráva. V klinických studiích, kde byli i naši pacienti, se prokázalo, že lék je perfektně účinný," řekl přednosta kožní kliniky ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady profesor Petr Arenberger. Nástup účinku léku je podle profesora "v řádu dnů", kdy metastázy se zmenšují.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nový vysoce inovativní lék bude vázán na péči ve specializovaných centrech. Je určen pro skupinu pacientů s rozvinutým melanomem, kdy nelze přistoupit k operativnímu zákroku a nádor metastazoval," řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Náklady na lék pro jednoho pacienta by měly být 2,5 milionu korun na celou dobu léčby. Pacienti za přípravek platit nebudou, uvedl Tichý.

Oprava místo ničení
Mluvčí největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková řekla, že zmíněný přípravek je výhradně pro pacienty s genovou mutací v nádorových buňkách melanomu BRAF V600. "V souladu s rozhodnutím lékového ústavu začneme hradit tento lék stejně jako ostatní zdravotní pojišťovny od 1. července," potvrdila.

Arenberger vysvětlil, že klasická cytostatika tlumí růst buněk na toxické bázi a ničí je, zatímco nový lék opravuje poruchu v řetězci neřízeného růstu nádorových buněk. "Zelboraf zastaví množení v konkrétním bodě řetězce růstové dráhy buňky," popsal systém.

PSALI JSME:

Tichý doplnil, že loni VZP evidovala přes 32 tisíc pacientů s rakovinou kůže, vydala na jejich léčbu přes 170 milionů korun. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Zhruba pětina onemocnění s metastázami je u pacientů od 15 do 39 let. Za posledních 40 let stoupl počet případů šestkrát. Až polovina melanomů vznikne z mateřského znaménka. VZP do konce července přispěje na vyšetření znamének až 1500 Kč.

Kadečková dodala, že dalším přípravkem k léčbě všech typů pokročilého nebo metastazujícího melanomu je Yervoy, kterému zatím lékový ústav nestanovil úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Zákon umožňuje, aby ho dostali pacienti, pokud je to pro ně jediná dostupná léčba. "ZPMV už vyhověla požadavku indikujícího lékaře a tento lék uhradila jedné své pojištěnkyni.´Nyní posuzujeme druhý požadavek. Cena léčby je 2,5 milionu za jednoho pacienta," upřesnila mluvčí.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...