12. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nový objev v boji proti malárii

Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | foto: CDC/Wikimedia

Vědci v britském Sangerově institutu odhalili způsob, kterým nejzákeřnější bakterie způsobující malárii napadají červené krvinky v lidském těle. Studii s jejich závěry zveřejnil britský odborný časopis Nature.

Podle výzkumníků jde o zásadní krok při hledání vakcíny proti malárii, která ročně zabije kolem 800.000 lidí.

Vědcům se podařilo se nalézt receptor nezbytně nutný k tomu, aby se parazit dostal do krvinek, kde se pak množí. Jeho zablokování by mohlo zastavit šíření nemoci v samém počátku.

Vzájemné působení mezi proteinem nazvaným PfRh5 a receptorem v lidských červených krvinkách objevil vědecký tým prostřednictvím speciální technologie sledující vzájemné působení mezi buňkami. Vědci se také pokusili zablokovat toto vzájemné působení v kulturách cizopasníků pěstovaných laboratorně v červených krvinkách. Zjistili, že s pomocí protilátky by jejich schopnost napadat buňky dokázali zcela ochromit.

Vakcínu se snaží vyrobit už po desetiletí

"Náš výzkum zřejmě odhalil Achillovu patu ve způsobu, jak parazit napadá naše červené krvinky," řekl podle Reuters Gavin Wright, jeden z autorů studie. "Naše zjištění zcela změnila náš pohled." Přes 90 procent obětí infekčního onemocnění pochází z Afriky, jedná se zejména o malé děti a těhotné ženy. Přenašečem na člověka je komár z rodu Anopheles.

Vědci se vakcínu pokoušejí vyrobit po desetiletí. Bez vakcíny se doposud úsilí v boji proti této chorobě soustředilo na vývoj antimalarik a různých způsobů, jak infekci zabránit. Příkladem jsou mimo jiné ochranné sítě nad lůžky nebo insekticidy.

Experti v říjnu informovali o jiném pokroku v boji proti této nemoci, a to v podobě experimentální očkovací látky, která snižuje riziko onemocnění u malých dětí o polovinu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz