Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

O sexuální asistentky pro lidi s postižením je zájem. Každá má několik klientů týdně

Prostitutka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prostitutka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé s postižením mohou využít služeb speciálně vyškolených sexuálních asistentek. V Česku jich působí zatím pět. ČTK to řekla výkonná ředitelka organizace Rozkoš bez rizika (R-R) Lucie Šídová. Spolek R-R ženy je na práci s handicapovanými připravil, pořádá i kurzy o sexuální asistenci pro pečovatelky či pracovníky organizací a domovů pro postižené.

„O službu je zájem. Každá z asistentek má několik klientů týdně,“ uvedla Šídová. Tři asistentky jsou v Praze, jedna v Brně, další je z Trutnovska. Služba je placená. Hodina vyjde na 1200 korun. Úvodní konzultace stojí 500 korun.

Sexuální asistence funguje ve Švýcarsku, Německu, Dánsku, Belgii, Francii, Rakousku či Nizozemsku. Zájemci a zájemkyně o profesi tam musí absolvovat speciální kurzy či studium. Speciálním školením prošly i české sexuální asistentky. Musely také podepsat etický kodex. Handicapovaných se mohou dotýkat a mít s nimi sex. Učí je ale hlavně uvědomit si rozdíly mezi muži a ženami, říkat ne, mluvit o svých potřebách a pohlavním styku, používat sexuální pomůcky či navazovat partnerské vztahy. Pomáhají párům se začátkem intimního života. Informují o antikoncepci. Poskytují také poradenství příbuzným.

Na asistentky se obracejí samotní klienti, jejich rodiny i ti, kteří postiženým pomáhají. Podle Šídové se o službu začaly zajímat také domovy pro seniory či pro lidi s handicapem.

Práci zatím dělají jen ženy. Šídová nevyloučila, že by službu v budoucnu mohli začít poskytovat i muži. Po určité době organizace fungování v praxi vyhodnotí. Poté by se mohlo konat případně další školení pro zájemce a zájemkyně o profesi.

Informace si klienti musí dohledat sami

Soulad služby se zákonem posuzovalo ministerstvo vnitra. Podle výsledků Rozkoš bez rizika či jiné organizace nemohou zájemcům sexuální asistenci zprostředkovat, nesmějí z ní mít také žádný „hmotný prospěch“. Stát postihuje kuplířství. Prostituce v Česku sice není trestná, ale není ani legálním zdrojem příjmů. Informace o sexuálních asistentkách si klienti musejí dohledat sami. Každá z žen má vlastní webové stránky.

Téma sexuality postižených bylo dlouhou dobu tabu. Lektor Petr Eisner, který se specializuje na poradenství pro postižené o sexuálních tématech, už dřív řekl, že se situace ale postupně zlepšuje. Odhadl, že zhruba polovina organizací a zařízení pro handicapované „práci se sexualitou klientů“ zvládla a bere je jako muže a ženy, někde jsou ale naopak stále „na nule“.

Organizace Rozkoš bez rizika se zaměřuje na pomoc sexuálním pracovníkům a pracovnicím a na prevenci sexuálně přenosných chorob. O možnost sexuální asistence pro handicapované se začala zajímat před pár lety. Se zahraničními organizacemi začala spolupracovat na projektu Právo na sex, který podpořilo ministerstvo financí z programu švýcarsko-české spolupráce.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
Frontend developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč