24. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

O Vánocích jezte nezdravě, ale málo

Vánoční přejídání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční přejídání. | foto: Shutterstock

Že jsou Vánoce časem, kdy si lidé dopřávají jídla a pití, co hrdlo ráčí, na tom se velkou měrou podílí i vypětí a stres z předchozích náročných týdnů.

„Následky jsou stejné jako v kterékoliv jiné části roku, především pocity tíže v žaludku, pálení žáhy, nadýmání nebo také průjem, případně zvracení. Tyto příznaky jsou víceméně normální odpovědí zažívacího traktu na nenormální příjem potravy," vysvětluje MUDr. Radek Tomčík z gastroenterologického oddělení II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Více ohroženi během svátků jsou lidé, kteří mají nějaké dlouhodobé onemocnění vyžadující dodržování diety. Týká se to zejména osob s diabetem II. typu, jaterními onemocněními a také těch, kteří mají problémy se žlučníkem. U nich porušení dietního režimu může znamenat nepříjemné zdravotní komplikace.

Přejídání se - ilustrační foto.

Dráždivé jsou především potraviny tučné, silně aromatické a upravené zahříváním vysokými teplotami, tedy pečené nebo smažené. Ve velkém množství ale může zažívací trakt zatížit jakékoliv jídlo. "Přejídání může způsobit i vyloženě akutní chorobné stavy, a to i u zcela zdravých lidí – například akutní žlučníkový záchvat," upozorňuje gastroenterolog. Pokud se u vás objeví silné bolesti břicha, které přetrvávají 30 minut a déle, vyhledejte lékařskou pomoc.

Řešením není držet striktní dietu, pokud k tomu nemáte zdravotní důvody. Pravděpodobně ji stejně porušíte a jen se budete trápit výčitkami. Ani není nutné za každou cenu "odlehčovat" nezdravá jídla. Lepší je jíst sice nezdravě, ale málo. "Vhodné je rozdělit si stravu do co nejvíce menších porcí v průběhu dne," radí odborník. Pocity těžkosti vyvolává právě velké množství jídla. Současně je dobré zařadit mezi jednotlivá jídla pohyb, třeba v podobě procházky. Dostatek aktivního odpočinku prospívá dobrému trávení.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.