13. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Oběti domácího násilí vyhledávají pomoc častěji, tvrdí odbornice

Domácí násilí. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácí násilí. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Oběti domácího násilí častěji vyhledávají pomoc, než v minulosti. V převážné většině případů jde o ženy, které trpí kombinací psychického a fyzického násilí, řekla ředitelka brněnského občanského sdružení Persefona Jitka Čechová. Persefona se zabývá pomocí obětem domácího násilí a společně s Divadlem Feste pro ně v Brně uspořádala benefiční koncert.

"Loni se na nás obrátilo 339 lidí, v převážné většině jsou to ženy. Zvyšuje se počet osob, které se na nás obrací, ale nelze z toho vyvozovat, že je více případů domácího násilí ve společnosti. Oběti jsou spíše více informované a častěji vyhledají pomoc," řekla Čechová.

Domácí násilí může mít různé formy

Domácí násilí je podle ní fyzické, psychické, ekonomické, sociální či sexuální násilí mezi blízkými lidmi. Odehrává se v soukromí, je opakované, má stupňující se tendenci a je dlouhodobé. Oběť ani agresora zpravidla nelze rozpoznat na první pohled a může se týkat všech společenských skupin.

ČTĚTE TAKÉ:

Občanské sdružení Persefona se zabývá bezplatným terénním a ambulantním poradenstvím, je napojené i na různé azylové domy. Poradenství bývá zpravidla dlouhodobé. Podle Čechové končí partnerství poznamenané domácím násilím zpravidla rozvodem či rozchodem. Přístup odborníků vychází z potřeby klientů. Při rozpadu vztahu bývají problémem i finance, protože oběť bývá často na agresorovi ekonomicky závislá.

Podle odborníků je důležité na problematiku domácího násilí stále upozorňovat, aby případné oběti věděly, že se mohou obrátit na odborníky a požádat o pomoc. Na dnešním benefičním večeru v Brně, na který přišly desítky lidí, se návštěvníci dozvěděli základní informace a mohli podpořit činnost sdružení Persefona zakoupením předmětu v dražbě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz