Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Obézní lidé potřebují speciální cviky. Jaké?

Obezita - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Lidé obézní a s nadváhou by měli cvičit, aby se zbavili přebytečných kilogramů a zlepšili si zdraví. Kvůli tloušťce se ale stydí jít do tělocvičny nebo posilovny. Často se také obávají, že cvičení zhorší jejich obtíže z nadváhy, jako jsou bolesti kloubů či zad.

Podle rekondičního trenéra Jana Větrovského ale je řada cviků a cvičebních metod, které jsou pro ně vhodné. "Rozhodně není důvod, aby lidé obézní a s nadváhou necvičili. Při cvičení by se jen měli vyhnout poskokům, běhu a dalším aktivitám, které přetěžují velké nosné klouby a záda," řekl trenér.

Protože obezita se pojí s řadou dalších nemocí, měl by se cvičenec nejprve poradit s lékařem. Zvolené cviky pak by se měl naučit pod vedením trenéra, který mu také pomůže se stanovením správné cvičební zátěže.

Cvičení by podle Větrovského nemělo být švihové, ale spíše ladné, pohyby by měly být plynulé. Intenzita má být nižší než u aktivních sportovců. "Pohyb by měl být zaměřen na udržování stálé tepové frekvence po co nejdelší dobu, aby to mělo efekt snížení váhy," řekl trenér.

Důležité je i posilování
Vedle snižování nadváhy se má cvičení obézních zaměřit i na posilování. "Není to vše jen aerobní trénink, kdy se hubne chůzí, jízdou na kole nebo kolečkových bruslích, ale je potřeba i zpevnit svalový korzet, to se jinak neudělá než cíleným posilováním," vysvětlil. Budování svalů přispěje k dalšímu hubnutí, čím více svalů, tím více energie člověk spálí.

Lidé nemusejí kvůli cvičení jít do posilovny, pomůcky si mohou koupit a cvičit doma, třeba s pomůckou ve tvaru polomíče, takzvanou bosu, nebo deskou s podložkami pod nohy, na které budou provozovat flowin. Cvičení je zcela bez doskoků, cvičí se vlastní vahou. Tělo se učí fungovat jako celek.

Normální váhu nemá ani polovina dospělých
"Takové cvičení pomůže nejen zpevňovat povrchové svaly, ale zapojí výrazně i svaly hlubokého stabilizačního systému. Je to prevence a podpora léčby bolestí pohybového aparátu," shrnul trenér.

Křišťálová lupa 2011


Součástí ozdravného plánu by vedle cvičení měla být i úprava jídelníčku. Na to se zaměřuje projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě. Normální váhu má v ČR jen 42 procent dospělých, 35 procent se potýká s nadváhou (BMI 25-29,9) a 23 procent s obezitou (BMI nad 30), z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně (BMI nad 40).

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.