Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

OBRAZEM: Neplaveme v mrazu jen pro zdraví, je to náš životní styl

Otužilci z Plzně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otužilci z Plzně |

PLZEŇ Velmi kruté podmínky měla dnes v plzeňském rybníku Bolevák dvacítka otužilců. Teplota vody byla nula stupňů Celsia, vzduch měl téměř minus deset.

Dopoledne si museli vysekat a vyřezat v osmicentimetrovém ledu kruh o průměru 20 metrů. Dvaatřicáté Slavnosti slunovratu a závod o pohár plzeňského primátora se proto změnily v exhibici pro diváky, mezi nimiž byly desítky běžkařů. Pozvaní plavci nedorazili a závod byl odvolán, řekl Tomáš Kocánek z Klubu sportovních otužilců Plzeň.

Klub má téměř 50 členů, z toho deset žen. Nejstarším členem je jednasedmdesátiletý Jožka Hromjak. Ne všichni členové závodí, někteří se jen otužují. V poslední době se k otužilcům často hlásí mladí bazénoví plavci.

Otužilci z Plzně

"Musíme trénovat dvakrát třikrát týdně, jinak bychom ve vodě nevydrželi. Vlézt tam není problém, ale uplavat těch 500, 750 nebo 1000 metrů, tak to ano," řekl pětašedesátiletý náčelník Pavel Vituj, který si nepamatuje, kdy naposledy marodil.

Podle Vituje se sice členové otužují pro zdraví, ale spíše se jedná o životní styl. "Může se plavat dokud to teče, ale ne déle než 22 minut," uvedl Kocánek. Teplota vody kolem nuly je podle otužilců ta nejhorší.

Otužilci z Plzně

"Tělo si to pamatuje z loňska. Krutější podmínky mě nemohly zaskočit. Navíc se neplavalo rychle. Při závodech jsme tam 20 minut a plaveme co to dá. Pak dochází trochu k odkrvení mozku a zpomalí se pohyby," řekl Petr Vaniš, který strávil ve vodě nejvíce času, osm minut, ale cítil se tam lépe než na vzduchu.

V ČR je 40 týmů závodních otužilců, Plzeň prý má ve srovnání s ostatními dobré výsledky. Podle Vaniše jsou Plzeňané sice slabší v plaveckých dovednostech, v otužilosti ale patří ke špičce. "V teplejší vodě jsme hodně daleko za velmi dobrými plavci, ale když vychladne, tak se rozdíl velmi zkrátí," prohlásil.

Otužilci z Plzně

Podle Vituje absolvují členové klubu každý rok velmi náročnou prohlídku u lékaře, šlapou kolo, měří se jim tep a aktivita srdce. Někdy potápějí hlavu do kbelíku na výdrž. Lékaři kladou důraz na prevenci srdečních chorob.

"Srdce dostává docela zabrat a kdyby netrénovaný člověk skočil do studené vody, tak by měl problémy s dušením, protože v mrazu se mu všechno začne stahovat, a má pocit, že nemůže dýchat. On je to jenom pocit, ale už jenom ten by mohl zabíjet. Navíc při dlouhodobém pobytu dochází k fibrilacím srdce," vysvětlil Kocánek.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!