16. července 2011 20:35 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

OBRAZEM: U Národního divadla se cvičila jóga

V rámci festivalu Prague Spirit festival bylo možné si zacvičit jógu přímo pod širým nebem před budovou Národního divadla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rámci festivalu Prague Spirit festival bylo možné si zacvičit jógu přímo pod širým nebem před budovou Národního divadla | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

PRAHA Jógu na neobvyklém místě a v neobvyklé podobě si mohli užít zájemci v centru Prahy. Zacvičit si ji mohli přímo pod širým nebem mezi budovami Národního divadla, a to navíc za zvuků rockové hudby. Akce byla součástí dvoudenního Letního jógování, které připravili organizátoři Prague Spirit Festivalu.

Lekci jógy vedl známý americký lektor Jeffrey Cohen. Dvě desítky cvičících si tak vyzkoušely pozdrav slunci, pozici kobry, bojovníků či dítěte za řízných zvuků kytar. "Spojení jógy a rockové hudby je zajímavý koncept," řekla ředitelka Prague Spirit Festivalu Martina Procházková.

Na piazzetě Národního divadla se konalo cvičení jógy

Podle ní v Česku jóga v různých podobách začíná zažívat boom. "Je to cvičení s filozofií. Vše je propojeno. To, že vás něco bolí, je následek něčeho jiného," uvedla organizátorka. Sama jógu cvičí odmalička. Přivedl ji k ní její otec, který se tomu věnoval.

Cvičitelé jógy měli mnoho diváků.

Akce je součástí Prague Spirit Festivalu, jehož první ročník se konal v únoru. Pořadatelé chtějí, aby se i z letního cvičení stala tradice. "V New Yorku je jógování ve městě pravidelnou akcí, která se koná 21. června jako oslava letního slunovratu na Times Square," popsala Procházková.

Před budovou Národního divadla se pod širým nebem cvičila jóga

Tóny hlasité rockové hudby přilákaly k budovám Národního divadla řadu zvědavců. Pro turisty se cvičící stali vítanou atrakcí. Některé jógové ásány neboli pozice sledovali s napětím. "Smějí se, líbí se jim to," ujišťoval přihlížející lektor Cohen, když cvičící prováděli krkolomnější pozice.

Nejen jóga, ale i hlasitá rocková hudba přilákala náhodné kolemjdoucí

Zatímco v Indii se cvičení jógy věnovali tradičně muži, v Česku si zatím získalo převážně ženy. Na Západě už józe ale přicházejí na chuť i příslušníci silnějšího pohlaví. Procházková věří, že se podobný trend záhy prosadí i u nás.

Mnoho příznivců jógy se sešlo v Praze na poněkud netradičním místě, před Náordním divadlem

Letní pražské jógování bude pokračovat v neděli seminářem v jednom z pražských jógových studií. Povede ho Cohen. V úterý se pak koná otevřená lekce v dalším centru. Bližší informace je možné najít na adrese www.praguespiritfestival.com.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz