Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Obtíže s dechem jsou časté. Plicní ambulance v současné době zažívají nápor

Zdraví

  5:40
Přetrvávající obtíže s dýcháním u pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19, jsou v současnosti zdaleka nejčastějším důvodem návštěv plicních ambulancí. I to potvrzuje docentka MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékařka oddělení Pneumologie a ftizeologie Medicon Polikliniky sídlící v Praze 4.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak se obecně daří v „době covidové“ osobám trpícím plicními onemocněními? Jsou doma a čekají, bojí se vycházet, přidávají se jim další komplikace (úzkosti atd.), nebo naopak?
Má zkušenost za rok covidové epidemie je následující: na jaře loňského roku se pacienti obávali přijít k lékaři na odborné vyšetření, tahle situace se ale změnila od podzimu.

Lidovky.cz: Přestali se bát a začali navštěvovat lékaře stejně jako před pandemií?
Jednak se dostavují pacienti s covidovou nákazou, pneumonií, ve velkém přicházejí také ti, kteří onemocnění covid-19 již překonali a nyní jsou vyšetřeni v rámci takzvaného postcovidového syndromu. Pravidelné vyšetření chronických pacientů již probíhá obvyklým způsobem. Ve výsledku tedy nyní máme pacientů tolik, že jen velmi obtížně tento nápor zvládáme.

Počet plicních onemocnění roste. Vliv na to má i životní prostředí

Lidovky.cz: Astmatik a respirátor – je toto povinné novodobé soužití pro pacienty problematické, nebo se „dá vydržet“?
Řada astmatiků si na respirátor obecně nestěžuje, ba naopak, v nyní probíhající pylové sezóně mnozí pozitivně hodnotí jeho ochranný efekt. Část pacientů však udává, že zvláště při zátěži – hlavně chůzi či jiné fyzické aktivitě – se u nich snadněji dostavuje pocit dušnosti.

Lidovky.cz: Je podobná překážka v dýchání horší pro osoby trpící třeba chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)?
Tento pocit je výrazně individuální. Někteří pacienti s CHOPN si na respirátor zvykli a preferují ochranu před covidovou nákazou. Další část pacientů – zvláště ti s pokročilým stádiem CHOPN – hůře toleruje respirátor, a to při jakékoliv venkovní činnosti.

Lidovky.cz: Plicním pacientům se dávno před pandemií doporučovalo očkování proti běžné chřipce. Existují nějaká data, která dokazují, že by díky tomu později onemocnění covid-19 ustáli lépe či jej vůbec nedostali?
Je pravda, že o protichřipkovou vakcínu byl loni na podzim – na rozdíl od přecházejících let – mimořádný zájem. Zda u těchto vakcinovaných pacientů mělo onemocnění covid-19 mírnější průběh, to myslím, že v této hektické době zatím nikdo nehodnotil, tudíž se k tomu nelze spolehlivě vyjádřit.

Lidovky.cz: Přivedlo onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 do plicních ambulancí více lidí, kteří by jinak s obtížemi nepřišli? Nebo se naopak v této situaci bojí jít k lékaři, čímž se oddaluje diagnóza a léčba třeba i nádorových onemocnění?
Obava přijít k lékaři a nechat se vyšetřit pro potíže dominovala, jak již bylo zmíněno, v loňském roce na jaře a během léta. V té době jistě došlo k oddálení jednak stanovení diagnózy onemocnění a prodleva pak zákonitě byla i při zahájení léčby.

Oxymetr

Lidovky.cz: V současnosti už se lidé obávají návštěvy ordinace opravdu méně?
Od konce roku 2020 a během prvních měsíců roku následujícího již, dle mého mínění, tato obava opadla a pacienti přicházejí jako obvykle.

Lidovky.cz: Lidé jsou ve stresu a ze stresu se i víc kouří. To není ideální stav, zvláště u plicních pacientů. Lze teď s kouřením přestat?
Někteří pacienti kouří více, někteří naopak z obavy přestali. Obecně však platí, že přestat s kuřáckým návykem je dobré za každé situace. Není známo, že by kouření komukoliv pomohlo.

Lidovky.cz: A propos, jsou pneumologové těmi, kdo odhalují u klientů covid-19? Lze si jeho příznaky splést s jinou nemocí?
Prokázat covidové onemocnění není složité. Jsou zde jednak jasné příznaky, jednak PCR vyšetření. Důležité však je v případě přetrvávajících potíží po nákaze virem SARS-CoV-2 pacienta dále vyšetřit, aby nedošlo k přehlédnutí například současně probíhajících jiných onemocnění, nebo posoudit, zda u něj nejsou přítomny následky či komplikace po prodělaném covidovém onemocnění.

Lidovky.cz: Pociťují plicní ambulance zájem lidí, kteří prodělali covid-19 o kontrolu plic? Mají obavy z dlouhodobých následků ?
Ano, nápor na ambulantní pneumologická pracoviště je nyní enormní. Měli bychom se věnovat především těm nemocným, kteří měli těžký průběh onemocnění covid-19, byli s ním hospitalizováni. Ve velké míře však přicházejí pacienti, kteří měli průběh chorob lehký, nicméně nyní chtějí být ujištěni, že jsou zcela v pořádku.

Lidovky.cz: Což lze pochopit. Takže lidé požadují kontrolu pomocí spirometru? Nebo mají zájem o komplikovanější bronchoskopická vyšetření?
Obecně provádíme rentgenologické vyšetření plic a kompletní funkční plicní vyšetření. V případě, že zjistíme patologický nález, indikujeme další specializovaná vyšetření. Právě bronchoskopické vyšetření patří mezi ta specializovaná, která indikují pneumolog, sami pacienti jej nežádají. (Pozn. red.: do rámce vyšetření patří mimo jiné spirometrická vyšetření se zhodnocením průchodnosti průdušek a kapacity plic, měření nasycení krve kyslíkem v klidu i po zátěži...)

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč