Podle listu vykazují spolkové země někdejší NDR výrazně vyšší míru úmrtnosti než západní země. S odvoláním na údaje Eurostatu informoval deník Die Welt.
Nejhorší situace je v Sasku-Anhaltsku, kde je 1310 úmrtí na 100.000 obyvatel. Mezi pěti státy s nejvyšší mírou úmrtnosti je také Sasko, Durynsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko, jedinou západní spolkovou zemí v první pětici je Sársko.
Východní a západní NěmeckoRozdíly mezi východem a západem Německa ale zůstávají velké. Hrubý domácí produkt na obyvatele je na východě na úrovni 71 procent hodnoty v západní části země a vyrovnávání úrovně ekonomiky se v posledních letech zpomaluje. Platy v bývalé NDR dosahují 80 procent úrovně běžné ve starých spolkových zemích, rozdíly jsou stále také v důchodech. Nezaměstnanost na východě Německa dosahuje 10,7 procenta a je zhruba dvojnásobná proti západu země. |
Podle listu bližší údaje ukazují, že za vyšší úmrtností v bývalých východních zemích je především hojnější výskyt rakoviny a srdečních selhání. Podle odborníků je větší rozšíření civilizačních nemocí způsobeno kromě horšího životního prostředí zejména tím, že v zemích bývalé NDR je starší populace, protože po sjednocení Německa mnoho mladých odešlo z východu na západ za lepší prací. Srdeční choroby a rakovina přitom častěji postihují starší lidi.
Po sjednocení Německa v roce 1990 se kvůli špatné hospodářské situaci z území bývalé NDR odstěhovaly statisíce lidí. Zároveň se propadla i porodnost. V pěti spolkových zemí bývalého východního Německa klesl počet obyvatel od roku 1990 o 13,5 procenta na necelých 13 milionů. V celém Německu žije zhruba 80 milionů lidí.
PSALI JSME: |
Německá zpráva loni ve zprávě o stavu země uvedla, že se vylidňování východu země zastavilo a že na území bývalé NDR roste porodnost. Zpráva také mluví o zvyšujícím se blahobytu obyvatel nových spolkových zemí.