6. dubna 2010 16:55 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Obyvatelé měst jsou více náchylnější k nemocem a dopravním úrazům

Lidé odpočívají na lavičce ve městě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé odpočívají na lavičce ve městě. | foto: ČTK

PRAHA Obyvatelé měst jsou více ohroženi nemocemi srdce a cév, rakovinou, cukrovkou, chronickým plicním onemocněním či infekcemi. Žijí také ve vyšším riziku dopravních úrazů.

Přispívají k tomu špatné či nedostatečné urbanizační plány a s tím související nedostatek pohybu a nezdravé stravovací návyky, řekla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová.

Světový den zdraví s motem Tisíc měst, tisíc životů, který připadá na středu, se zaměřuje na urbanizaci a její vliv na zdraví obyvatel.

"Na výzvu WHO pořádají města po celém světě happeningy na podporu veřejného zdraví obyvatel. V průběhu týdne má být sebráno tisíc příběhů o hrdinech, kteří přispěli ke zlepšení podmínek pro zdravý život ve svém městě," uvedla. Ve městech žije většina obyvatel Země, více než miliarda v chudinských slumech, kde je životní podmínky ohrožují na zdraví a životech.

"Cílem letošní kampaně je zpřístupnit rozhodování o politikách veřejného zdraví obyvatelům měst a místním komunitám," doplnila Šteflová.

V Česku se zúčastní kampaně města, obce a regiony, které se zapojily do Národní sítě zdravých měst. Na řadě míst se bude měřit bezplatně tlak, cholesterol a cukr v krvi. V průběhu roku se města připojují také k dalším kampaním, jako Světový den bez tabáku, Dny zdraví či Národní dny bez úrazu.

Národní sít zdravých měst (NSZM) je asociací místních samospráv, které se programově hlásí k principům udržitelného rozvoje, zapojují veřejnost do rozhodování a podporují zdravý životní styl svých obyvatel.

"V souhrnu lze říci, že zdravá města, obce a regiony se promyšleně snaží být kvalitními a příjemnými místy pro život na základě dohody s obyvateli. Věří, že občané získají zdravý patriotismus, budou svoji komunitu i krajinu považovat za svůj domov a budou o ně pečovat," řekl ředitel NSZM Petr Švec.

Mezinárodní projekt Zdravé město iniciovala WHO v roce 1988, doposud tento titul získalo 1300 měst ve 30 zemích světa. NSZM má 90 členů s regionálním vlivem na 1566 měst a obcí, v nichž žije 2,9 milionu obyvatel, což je 28 procent populace ČR.

ČTK, Lidovky.cz