Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Očkování proti rakovině děložního čípku se zjednoduší

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Očkování třináctiletých dívek proti rakovině děložního čípku se zjednoduší. Místo tří dávek vakcíny Cervarix dostanou jen dvě. Studie potvrdily, že vakcínu proti HPV virům lze podat devítiletým až čtrnáctiletým dívkám ve dvou dávkách, když mezi první a druhou je interval šest měsíců. Studie vakcíny Silgard, která chrání proti HPV virům také, se vyhodnocují. Lékaři věří, že zjednodušené schéma zvýší zájem o očkování, podle odhadu pojišťoven pětina dívek třídávkové schéma nedokončí.

Rakovina děložního čípku je každým rokem nově zjištěna u tisícovky žen a 400 na ni zemře. S touto diagnózou žije v ČR kolem 18 000 žen. Od dubna 2012 hradí zdravotní pojišťovny očkování vakcínou Cervarix, na vakcínu Silgard je malý doplatek. Očkování zajišťují pediatři, na prevenci k nim chodí pravidelně téměř sto procent třináctiletých dívek.

"Dlouhodobá studie u Cervarixu ukázala, že vakcína je natolik účinná, že když se dodrží šestiměsíční interval, tak po první dávce stoupne hladina protilátek a druhá dávka už udrží dlouhodobou hladinu protilátek v pásmu ochrany před virem HPV," řekla dětská lékařka Hana Cabrnochová z národní imunizační komise při ministerstvu zdravotnictví.

Nejlépe do patnácti

Pokud je interval mezi oběma dávkami kratší než pět měsíců nebo delší než sedm měsíců, musí dostat dívky dávky tři, a to druhou měsíc po první a třetí za šest měsíců. Stejně tak musejí dostat tři dávky dívky a ženy po dovršení patnácti let. Očkování vytváří nejlepší ochranu v mladším věku, kdy vzniká až dvakrát vyšší hladina protilátek než u dospělých. Proto váže příbalový leták dvoudávkové schéma na dívky do patnáctých narozenin.

ČTĚTE TAKÉ:

"Změna schématu očkování dívek mezi 13. a 14. rokem přinese úsporu i zdravotním pojišťovnám," shrnula Cabrnochová a připomněla, že Všeobecná zdravotní pojišťovna nabídla při startu bezplatného očkování v roce 2012 program pro dívky ročníků 1997 a 1998, tedy patnáctileté a šestnáctileté, kterým příležitost "utekla". Na vakcinaci jim výrazně přispěla.

Proočkovanost dívek před zavedením bezplatného očkování třináctiletých se pohybovala kolem 30 procent. Když pojišťovny začaly vakcínu v dubnu 2012 platit, stoupla proočkovanost na 83 procent. Loni klesla na 75 procent. Zavedení dvoudávkového schématu v této věkové skupině by mělo zvýšit proočkovanost nad 80 procent.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz