Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očkování někdy nestačí navždy. Objevuje se čím stále více případů příušnic

Zdraví

  6:15
Donedávna byly příušnice obyčejnou dětskou nemocí. V poslední době na sebe začaly upozorňovat stále častěji. Onemocněli však i lidé, kteří byli v dětství očkováni. Jak je to možné? Během poloviny letošního roku zaznamenali lékaři nejvíc případů příušnic za posledních deset let. Stále více přitom nemoc útočí i na dospívající a dospělé.

Očkování má své zastánce i odpůrce. foto: Shutterstock

„U neočkovaných osob má onemocnění jednoznačně těžší průběh a častěji se u nich objevují i různé komplikace,“ říká Radomíra Limberková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro příušnice Státního zdravotního ústavu v Praze.

Stále nejlepší ochrana

S očkováním proti příušnicím se u nás začínalo v 80. letech minulého století. Zpočátku děti dostávaly vakcínu, která jim poskytovala ochranu pouze proti tomuto onemocnění. Později se stala součástí kombinované vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Zejména proto, aby děti nemusely být traumatizovány trojím očkováním. Trojvakcínu dostávají i dnes patnáctiměsíční děti, druhá injekce je čeká po půlroční pauze.

Fámy o očkování se mezi mladými matkami šíří jako lavina, říká vakcinolog Prymula

„Předpokládali jsme, že ochrana proti těmto třem nemocem bude dlouhodobá,“ konstatuje Radomíra Limberková. U zarděnek i spalniček se prognóza skutečně vyplnila. Souboj s příušnicemi je však složitější, než odborníci původně mysleli. Dokazuje to i současná epidemiologická situace. Před deseti lety onemocnělo v České republice příušnicemi rekordních 5172 dětí. Jen za první půlrok toho letošního však už lékaři zaznamenali víc než 4000 nemocných. Nejvíc postižený je Jihočeský kraj, zvýšený počet pacientů hlásí i kraj Vysočina nebo Moravskoslezský kraj.

Jen přes prázdniny se situace poněkud uklidnila. Nemoc se totiž šíří kapénkovou infekcí a dobře se jí daří zejména ve větších školních kolektivech či sportovních klubech.
„Nárůst počtu nemocných v 4–6letých cyklech pozorujeme už od konce 90. let,“ uvádí Dita Smíšková z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. „Na rozdíl od předchozích let se však toto onemocnění nyní častěji vyskytuje i u očkovaných osob.“

Vyvanutí imunity

Nejpravděpodobnější příčinou je podle jejího názoru takzvané vyvanutí imunity, což znamená, že vakcína nechrání řadu očkovaných po dostatečně dlouhou dobu. V posledních letech tento jev zaznamenali lékaři také u černého kašle, jehož bakterie zmutovaly a přizpůsobily se očkované populaci.

A teď i příušnice navíc stále častěji postihují nejen školáky ze základní školy, ale i dospívající a dospělé pacienty. U nich bývá průběh onemocnění těžší a komplikace závažnější. Zejména u těch, kteří nejsou očkovaní.

Příušnice se obvykle ohlašují zvýšenou teplotou, bolením hlavy a únavou. Až po několika dnech se přidá zduření příušní žlázy, které bývá značně bolestivé, pacient často mívá problémy s příjmem tekutin či potravy. Nemocný ovšem může své okolí nakazit ještě předtím, než začne sám pociťovat příznaky nemoci. Inkubační doba je totiž v průměru 18 dní.

„Diagnostika příušnic bývá někdy obtížná,“ říká Pavla Pokorná z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Zduření příušní žlázy může souviset i s jiným zánětem slinných žláz, infekční mononukleózou či onkologickým onemocněním.“ Skutečnou příčinu nemoci je možné odhalit pouze pomocí laboratorních testů.

Komplikací jsou i záněty varlat

Pacientům se podávají léky, které mírní horečku a bolest či působí v místě otoku. Klasické příušnice trvají v průměru dva týdny a nezanechávají trvalé následky. „Komplikace se obvykle objevují v nízkém věku 4–5 let nebo pak u mladých lidí ve věku 15–30 let, zejména pak u mužů,“ uvádí doktorka Pokorná. „K nejzávažnějším patří zánět mozkových blan, postižení sluchu či zánět slinivky břišní, který často vede k vzniku cukrovky.“ Jak dodává, mužům hrozí i zánět varlat, jenž v krajním případě může způsobit neplodnost. S tak závažnými komplikacemi se však na její klinice za posledních deset let nesetkali, i když pacientů, kteří přicházejí na zdejší pohotovost s příznaky příušnic, v poslední době přibylo.

Žlutá zimnice či břišní tyfus. Očkování před cestou za exotikou

Nárůst nemocných zaznamenali také na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze. Některé z nich stačilo ošetřit pouze ambulantně, u jiných byla nezbytná hospitalizace. „U několika pacientů s příušnicemi jsme zaznamenali onemocnění s postižením nejen mozkových blan, ale i mozku, takzvanou encefalitidu, s těžším průběhem, ale bez dlouhodobých následků,“ říká doktorka Smíšková. „U jednoho pacienta došlo k jednostranné ztrátě sluchu, pravděpodobně nevratné.“ Příušnice tedy v žádném případě nelze brát na lehkou váhu.

Pomůže změna očkovacího kalendáře?

Zvýšený počet pacientů s příušnicemi zaznamenali v poslední době nejen čeští lékaři. Podobná je situace i v některých dalších zemích Evropské unie. Nejpostiženější skupinou jsou mladí lidé ve věku 15–24 let. Problém, jak snížit počet nemocných a zabránit závažným komplikacím, tedy řeší i odborníci v zahraničí. V Izraeli se například objevily úvahy, zda by nebylo vhodné se vrátit k vakcíně, která by obsahovala pouze živé oslabené viry příušnic. V České republice ani v zahraničí se však už tato vakcína nevyrábí.

„Určitě bychom v budoucnosti neměli polevovat ve vakcinační politice a nejspíš by bylo vhodné zachovat i dvoudávkové vakcinační schéma,“ míní doktorka Limberková. „Uvažujeme však o změně dosavadního očkovacího kalendáře.“ Především se diskutuje o tom, zda by děti druhou dávku vakcíny neměly dostávat později než doposud. Tak, aby byly účinněji chráněné v době, kdy nastupují do školy.

O celoplošném zavedení třetí dávky v dospívání se v ČR neuvažuje, zdravotní pojišťovny ji nehradí, ale rodiče ji mohou svým dětem zaplatit. Mimořádně byla zatím aplikována před šesti lety. Pouze v rámci očkování na regionální úrovni jako protiepidemické opatření při poměrně velké epidemii příušnic v Ústí nad Labem.
„Velmi důležité jsou také prevence a klidový režim,“ připomíná doktorka Pokorná. A když už se nemoc objeví, hodně záleží i na tom, jak rychle se podaří přijmout nezbytná hygienicko-epidemiologická opatření, která pak chrání děti i dospělé.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...