13. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Očkování proti chřipce: lidé se obávají spavosti

Chřipka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chřipka | foto: Reprofoto

Očkování proti chřipce v Česku pokračuje, případy onemocnění jsou jen sporadické, řekla vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Laboratoř potvrdila zatím dvě desítky onemocnění chřipkou. Česko zaznamenalo v této sezoně jedno úmrtí, průběh chřipky zhoršil špatný zdravotní stav pacientky. Další úmrtí hlášena nejsou.

Proti chřipce se dává očkovat v průměru sedm procent Češek a Čechů, průměr EU je 22 procent. V epidemii onemocní v Česku zhruba milion lidí, zemře 1500 až 2000, nejčastěji staří a chronicky nemocní.

ČTĚTE TAKÉ:


Zájem o očkování snižují pochybnosti o bezpečnosti vakcíny. Podle serveru www.chripka.cz jednou z obav, které od očkování lidi odrazují, je i ta, že chřipka nebo očkování proti ní údajně způsobují chorobnou spavost.

Narkolepsie způsobuje to, že pacient usíná během dne nekontrolovaně v kterékoli situaci, třeba když právě řídí auto nebo obsluhuje stroj. Podle zpráv z tisku měla vakcína proti prasečí chřipce v severní Evropě vyvolat několik případů právě této chorobné spavosti.

Vztahem chřipky a chorobné spavosti se zabývala skupina čínských vědců. Zaujal je neobvyklý nárůst nových případů narkolepsie s odstupem několika měsíců po vrcholu chřipkové sezony. Nových nemocných přibylo po epidemii z roku 2009/2010 trojnásobně. Analýza dat nových narkoleptiků ale prokázala, že nebyli očkováni proti chřipce, ani se jí v epidemii nenakazili.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz