7. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Od pilulek na hubnutí zázraky nečekejte

Hubnutí, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hubnutí, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Zní to víc než lákavě. Stačí, když budete pravidelně polykat pilulky či kapsle a zapíjet je speciálně připravenými koktejly - a vaše váha se výrazně zmenší. Jenže tak jednoduše jako v reklamě to nefunguje, žádné zázračné hubnoucí tabletky neexistují. Přesto jsou lidé ochotni za nereálné sliby utratit tisíce korun.

Jen na českém trhu je k dispozici několik desítek a možná stovek zaručených přípravků na hubnutí. Prodávají se tabletky, kapsle, koktejly, ale i spreje, které slibují jediné: rychlé a bezbolestné hubnutí. Mohou obsahovat různé minerály, nejčastěji chrom, vlákninu, výtažky ze zeleného čaje, skořice nebo třeba ananasu a celou řadu dalších složek.

Jde však o potravinové doplňky, nikoliv léky. To jednoduše znamená, že byly testovány pouze na to, zda jsou bezpečné, tedy jestli neobsahují nějaké škodlivé látky, například toxiny. Testování se však netýká účinnosti přípravků. Takže navzdory lákavým slibům na obalu výrobce ve skutečnosti nezaručuje, že po požívání jeho produktu zhubnete.

Prášky samy o sobě nepomohou
"Rizikem hubnoucích přípravků je, že působí dojmem, že pomohou, a to bez jakékoliv změny stávajícího stravování. Tedy mohu jíst jakkoliv špatně, a vezmu-li si přípravek X, tak zhubnu," říká Tamara Starnovská, nutriční terapeutka a místopředsedkyně České asociace sester.

Hubnoucí pilulky jednoduše popírají základní pravidlo příjmu a výdeje energie, tedy to, že kolik energie člověk ve stravě získá, tolik buď spotřebuje, nebo uloží do rezerv v podobě tukové tkáně. "Pokud nesnížím příjem energie, nebo nezvýším její výdej větším pohybem, nemohu očekávat, že se změní moje hmotnost," dodává nutriční terapeutka. Chytřejší producenti potravinových doplňků proto přidávají informaci, že pro dosažení kýženého efektu je nutné změnit svůj jídelníček a více se hýbat.

"Tyto přípravky jsou pouze jakousi berličkou při hubnutí. Protože však neřeší základní příčinu nadváhy, tedy nepoměr příjmu a výdeje energie, nemohou skutečně fungovat," upozorňuje Starnovská. Přesto se podle ní najdou lidé, kteří věří tomu, že když měsíc budou polykat tabletky, zhubnout i o několik desítek kilogramů, aniž by výrazně změnili svůj životní styl. Jedinou spolehlivou metodou hubnutí je však stále to samé: lépe jíst a více se hýbat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz