Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Aplikace poznají, na co máte vyrážku? Experti před nimi varují

Podrážděná pokožka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podrážděná pokožka - ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON V současnosti je na trhu k dispozici více než 200 mobilních aplikací, které mají být schopné diagnostikovat kožní vyrážky a pihy. Američtí vědci nicméně varovali, že by na ně lidé neměli spoléhat víc, než na radu lékaře.

Názvy těchto aplikací jsou například What's My Rash? (co mám za vyrážku) nebo iSore (sore - angl. bolák). Podle studie zveřejněné v odborném časopise americké zdravotnické asociace je více než polovina z 229 posuzovaných aplikací převážně určena zákazníkům a pacientům, ale jen hrstku z nich skutečně vytvořili lékaři.

Některé popisují, jak vypadá akné, růžovka (rosacea), lupénka (psoriáza) nebo ekzém, a to jak textem, tak i na fotografiích. Další poskytují doporučení, jaký použít ochranný faktor opalovacího krému na základě typu kůže uživatele a aktuálních klimatických podmínek. Zvláště znepokojivé jsou ale ty aplikace, které uživateli umožňují pořídit snímek podezřelého místa na kůži a posoudit ho z hlediska možného rizika rakoviny, uvedli vědci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Některé aplikace pro chytré telefony, které posuzovaly fotografie poškození kůže z hlediska rizika malignity, vykazovaly vysoce proměnlivou diagnostickou přesnost," uvedla studie, z níž cituje agentura AFP. Předchozí výzkum zjistil, že spolehlivost testů sahala od sedmi do 98 procent.

Aplikace zdarma

V rámci studie vědci "prohnali" jednou takovou aplikací snímky maligních melanomů a zjistili, že je program z 88 procent shledal jen jako středně rizikové. Naprosto chybně pak uživatelům radil, aby léze jen sledovali.

"Tato diagnostická nepřesnost může poškodit pacienty, kteří těmito relativně levnými prostředky nahradí osobní lékařskou péči odborníka. Odložit léčbu melanomu je nebezpečné," dodala studie. Více než polovina aplikací, které vědci posuzovali, byla zdarma. Průměrná cena těch placených se pohybovala kolem tří dolarů (asi 60 korun).

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...