Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Odchod lékařů a spor o platy neskončí

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Nejpodstatnější pro pacienty i v letošním roce zřejmě je, zda bude dostatek lékařů a sester schopných se jim věnovat a léčit je a také jestli v lékárnách budou k dispozici potřebné léky.

Zhruba polovina lékařů v Česku patří do věkové skupiny padesát a více let – uvádějí data z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Problémem je, že mladší lékaři nemusejí své kolegy v důchodovém věku v plné míře nahradit. Mladí totiž odcházejí za lepšími platovými podmínkami do zahraničí. Příjmy lékařů dnes nejsou až tak špatné, jejich průměrný základní plat ve státních nemocnicích dosahuje 32 450 korun měsíčně, ale s příplatky za přesčasy a služby celkově představuje v průměru 62 735 korun (téměř dvouapůlnásobek průměrného platu), uvádějí zdravotničtí statistici. Základní plat sester ve státních nemocnicích činí v průměru 19 680 korun. V soukromých nemocnicích bývá plat lékařů i sester o několik tisícovek nižší.

Růst o pět procent nestačí

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček k tomu připomíná, že v loňském roce stouply platy ve státních nemocnicích o pět procent a letos mají vzrůst o dalších pět procent lékařům i zdravotním sestrám. Tak by to aspoň měla zajistit poslední verze takzvané úhradové vyhlášky, která pro každý rok stanovuje výši úhrad zdravotnickým zařízením za poskytované služby.

Realita může být složitější. Jak upozorňuje Eduard Sohlich, předseda Asociace českých a moravských nemocnic, zhruba třetině nemocnic, zejména malých a středních, peníze na růst platů nestačily. Zdá se, že letos to bude obdobné. „Pětiprocentní navýšení neudrží lékaře v nemocnicích,“ tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

„Vzhledem ke kritické personální situaci požadujeme zvýšení o deset procent,“ uvádí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. To však podle ministra Němečka nyní zaručit nejde. A totéž platí pro sestry. Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová zdůrazňuje, že pětiprocentní navýšení jejich platů nic neřeší. A tak spory o penězích pro zdravotníky určitě vyplní i rok letošní. Lékaři pragmaticky argumentují tím, že v tržním hospodářství se musí nezpochybnitelná poptávka po jejich práci odrazit ve výši jejich příjmů.

Komplikované atestace

Co je však také podstatné: příjmy mladých lékařů v letech následujících po ukončení studia jsou zlomkem platu jejich starších kolegů. Mladí doktoři navíc kritizují systém svého dalšího vzdělávání. „Systém atestací je v Česku v rozkladu a hrozí, že bude ještě horší,“ přidává se na jejich stranu předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně profesor Štěpán Svačina. To je podle něj dalším důvodem, proč po promocích odchází do zahraničí, zejména do Německa, část čerstvě vystudovaných lékařů. Česká lékařská komora jejich počet odhaduje ročně na dvě stě, tedy pětinu všech absolventů lékařských škol. Další tři stovky lékařů, kteří ročně odcházejí, už dosáhly vyšší kvalifikace. Kdispozici však nejsou údaje o tom, kolik z těchto lékařů se po čase zase vrací.

Alespoň na část kritiky reaguje připravovaná změnu systému postgraduálního vzdělávání lékařů, na níž však ministerstvo teprve pracuje. Ta by měla mimo jiné snížit počty atestačních oborů, takže z nich vyjdou univerzálnější lékaři, a také přesunout část vzdělávání do menších nemocnic, které by pak byly lépe obsazeny a umožnily lékařům i v době atestace žít doma a ne v univerzitních městech.

Jen o trochu lépe jsou na tom zdravotní sestry. Jejich nedostatek by mělo snížit navrhované zkrácení doby jejich profesní přípravy ze sedmi na čtyři nebo pět let. Návrh novely zákona, která to má umožnit, by podle ministerstva zdravotnictví měl být předložen vládě ještě letos na jaře.

Představa, že by české lékaře, kteří odejdou do zahraničí, nahradili lékaři cizinci, kteří k nám naopak přijdou, se nenaplňuje. Česká lékařská komora eviduje 42 tisíc aktivních členů, z nichž jen dva a půl tisíce (asi šest procent) pocházejí ze zahraničí. Z toho téměř dvě tisícovky představují Slováci.

Reexport léků má být omezen

Dostupnost léků je pro pacienty samozřejmě dána dostupností lékáren. Lékárníci si stěžují, že stát jim plně nenahradil úbytek příjmů poté, co byly zrušeny plošné poplatky za recept, a uvádějí, že kvůli tomu a také kvůli konkurenci velkých řetězců vlastnících stovky lékáren jim hrozí bankrot, který by zásobování pacientů léky ohrozil. S tím však nesouhlasí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Podle něj se nezdá, že by lékárny krachovaly, naopak jich za poslední dva roky 260 přibylo. Připouští však, že problémy by se mohly objevit v oblastech s menším osídlením, kde se činnost velkým lékárnám nevyplatí. Pokud v těchto místech skutečně vzniknou potíže s dostupností léků, je prý jeho ministerstvo ochotno hledat nějaký dotační program, který tamní malé lékárny udrží v provozu.

Lékaři - ilustrační foto.

Oproti tomu už nyní ministerstvo reaguje na fakt, že se některým firmám vyplácí v Česku prodávané levné léky vyvážet do zahraničí, kde se dají prodat dráž. Vláda v závěru prosince schválila návrh novely zákona o léčivech, která takový reexport omezuje. Podle ní by měl vzniknou seznam takzvaných rizikových léků, jejichž nedostatek ohrožuje zdraví či život pacientů. Jejich vývoz by pak musel být předem povolen. Pokud novela projde parlamentem brzy, mohla by začít platit ještě letos.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.