Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Odhalit astma bývá problém. Potíže nejsou typické

Astma (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astma (Ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Odhalit astma a včas je léčit se v Česku daří o něco hůř než jinde. Diagnóza se u dětí zpožďuje tím, že potíže jsou netypické a lékař na astma nepomyslí. U dospělých je problém v podceňování příznaků.

Vliv má i obava z kortikosteroidů, které se musejí užívat dlouhodobě, řekl ředitel České iniciativy pro astma (ČIPA) profesor Petr Pohunek z Fakultní nemocnice Motol s tím, že úmrtnost na astma je v ČR díky dobré léčbě jedna z nejnižších na světě.

"Určité zpoždění v odhalování astmatu tu bylo, teď už jsme v tom lepší. V dětském věku se zaměňuje astma za infekční bronchitidy. Dospělí zase mírnější příznaky dlouho přecházejí, než se rozhodnou jít k lékaři, kde je pak neúplně popíšou," vysvětlil profesor.

Změna v přístupu k nemoci a její léčbě se podle něj daří i díky programu pro školky a školy, kdy lékaři učí pedagogy rozpoznávat první příznaky astmatu třeba při tělocviku. "Mnohdy, když jim to popíšeme, říkají, takové dítě ve třídě mám," řekl profesor.

Člen ČIPA profesor Václav Špičák doplnil, že ročně v Česku na astma zemře kolem 90 lidí. V dětském věku jsou úmrtí zcela výjimečná, jediné úmrtí za několik posledních let bylo loni.

Světový den astmatu

Světový den astmatu 1. května připomene důležitost včasné léčby. Zájemci mohou využít bezplatného vyšetření.


V Česku trpí astmatem 800.000 lidí, z nich 350.000 nebylo kvůli tomu u lékaře. Astma je nejčastější chronickou nemocí v dětském věku a jednou z nejčastějších u dospělých. Má je až 12 procent dětí, u pětiny začne v kojeneckém a batolecím věku, u 70 procent od věku školním a v dospívání.

V lehčích případech se astma projeví ztíženým dýcháním, někdy výraznou dušností, jindy jen suchým kašlem. Při astmatickém záchvatu se průdušky stáhnou, nemocný nemůže popadnout dech. Potíže jsou horší v noci a brzy ráno. Kašel a dechové potíže se objevují i po malé námaze. Při dýchání bývají pískoty a vrzoty, ale ani zcela čisté dýchání astma nevylučuje.

Tři až pět procent nemocných má obtížně léčitelné astma, léčí se ve specializovaných centrech, kde se podává i moderní biologická léčba.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!