Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti potřebují pravidelný režim, i odpolední klid, shodují se odborníci

Zdraví

  7:00aktualizováno  7:33
PRAHA - Děti by se ke spánku neměly nutit, shodují se dětští pedagogové i lékaři. Server Lidovky.cz je oslovil poté, co úřad ombudsmana vydal zprávu, ve které vzkazuje rodičům, že pokud ve školce nutí dítě spát, bude to řešit inspekce. Stejně nepřípustné je ale podle oslovených odborníků dětem odpočinek upírat. Pokud spát nechtějí, měly by přesto dodržovat klidový režim.

K ničemu děti nenutit, ale režim by měly respektovat, shodují se odborníci. foto: Shutterstock

Radka Wildová
Děkanka pedagogické fakulty Univerzity Karlovy
"Nemyslím si, že je správné, aby dítě muselo jít po obědě spát. Myslím, že vzhledem k rozdílům mezi dětmi je nutné to dětem umožnit. Některé usnou, některé si budou prohlížet knížky. Klid po obědě, různou formou, se dětem doporučuje."

ČTĚTE TAKÉ:

Peter Pöthe
Dětský psychiatr
"Já v tom problém nevidím, režim je pro děti důležitý. Musí se naučit přizpůsobovat prostředí. Takže pokud nejsou trestané za to, že nechtějí spát, je to v pořádku. Naopak je dobře, že přijdou do styku s jiným přístupem. Vůbec nejsem proti tomu, aby školky zachovávaly režim, který budou vyžadovat i po dětech. Těm to může i pomoct, protože se naučí dodržovat pravidla."  

Zuzana Svobodová
Ředitelka mateřské školky Sibřina
"Nutit děti do spánku určitě přípustné není, ale to už se ve školkách neděje. Zároveň považuji za nepřípustné, aby se poobědový klid rušil. Je nutné, aby po obědě následovala klidová činnost. Děti u nás ve školce, které nechtějí spát, si mohou vybrat, jestli chtějí pyžamko nebo ne. Poté buď leží a poslouchají pohádku, nebo si prohlížejí knížky. Některé si i kreslí. Musí být ale potichu a respektovat ostatní děti. Ty postupy z dřívějška, že by děti musely ležet se zavřenýma očima? To už ve školkách dávno není."

Spánek - ilustrační foto.

Lenka Jeřábková
Praktická lékařka pro děti a dorost
"
Je pravda, že nutit ke spánku by se děti neměly, jde totiž o individuální záležitost. Některé jsou zvyklé spát. Když nebudou mít po obědě klid, budou unavené. Ve školkách to často řeší tak, že děti, které nechtějí spát, si mohou ve vedlejší místnosti hrát. To je ideální stav. Děti, které chtějí spát, si odpočinou, a ty další, které neusnou nebo spát nechtějí, mají jinou činnost. Je správné, že se do ničeho nenutí, protože jinak se budou převalovat, zlobit a rušit ty, které potřebují odpočinek."

Petr Beroušek
Dětský psycholog
"
Nucení v tomto směru je nesmyslné, protože každé dítě má jiný spánkový režim. Pro většinu dětí je odpočinek žádoucí, nemusí to být ale jen ležení v postýlce, dá se vymyslet i jiná činnost. Jen asi polovina dětí potřebuje po obědě spánek. Chápu prohlášení, že by děti neměly být ke spánku nuceny, na druhou stranu by jim to ani nemělo být odpíráno."

Autor: