Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Amputace i plastika zároveň. Odstraněné ňadro se dá nahradit

Zdraví

  6:36
Zachránit prsa zasažená nádorem je přání, které lékaři svým pacientkám vždy nemohou splnit. V některých případech léčení nádoru prsu nezbývá nic jiného než prs odstranit.
Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Díky časnějšímu záchytu onemocnění i dokonalejším operačním postupům nemusíme ale vždy odebrat celý prs,“ říká docentka Petra Tesařováz Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„V některých případech je však třeba prs obětovat, aby se žena mohla uzdravit.“ Paradoxní je, že důvodem odstranění čili ablace prsu nebývají jen velké a agresivní nádory. Nebezpečný, zejména u mladých dívek, může být i neinvazivní karcinom prsu, obzvlášť pokud je spojen s genetickou mutací. V danou chvíli sice pacientku neohrožuje přímo na životě, ale pokud by lékaři nic včas nepodnikli, brzy by jí o život mohlo jít. Pro tyto pacientky je pak záchranou plastická rekonstrukce prsu.

Amputace i plastika zároveň

Vzahraničí bývá už poměrně běžné, že se během jednoho zákroku provádí amputace a plastika zároveň. Velkou výhodou je, že ženě ušetří traumatizující období, kdy nemá prsa. V České republice však tyto zákroky ještě nejsou zcela obvyklé. Jedním z českých pracovišť, kde jsou tyto operace poměrně běžnou záležitostí, je Klinika plastické chirurgie NemocniceNa Bulovce v Praze.

  • v ČR je 15 komplexních onkologických center. Pomocnou ruku nabízejí nemocným ženy ze sdružení pacientek s nádorovým onemocněním prsu Mamma HELP. A to každý všední den od 9 do 19 hodin na bezplatném telefonním čísle 800 180 880.
  • Mnohé potřebné rady najdete na internetových stránkách Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu www.breastcancer.cz. seznam akreditovaných pracovišť, která poskytují mamografický screening, naleznete na internetových stránkách www.mamo.cz, kde je možné využít i e-mailovou poradnu zaměřenou na choroby prsu.
  • Bezplatný mamografický screening by měly absolvovat ženy ve věku 45–70 let každé dva roky.
  • Kontakty na onkopsychology naleznete na webu České onkologické společnosti www.linkos.cz.

„Jako jediní v republice jsme u nás už před třinácti lety vytvořili Centrum komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu,“ říká přednosta kliniky a vedoucí lékař centra docent Jan Měšťák. „Jednotlivé kauzy běžně probíráme na týmových poradách spolu s onkology, chirurgy a mamology.“ Zorganizovat zákrok, při kterém proběhne amputace a rekonstrukce prsu zároveň, nebývá podle jeho slov většinou velký problém. Poměrně často se tyto zákroky provádějí u pacientek s geneticky podmíněným nádorem, u nichž je více než osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že do 70 let věku onemocní stejnou chorobou jako jejich nejbližší.

Lékaři v takových případech doporučují oboustranné odstranění mléčných žláz. Už proto, že nádor, jenž se objevil v jednom prsu, se může velice brzy objevit i v tom druhém. Před čtyřmi roky se pro tento zákrok rozhodla také herečka Angelina Jolie, v jejíž rodině tímto typem rakoviny onemocněla nejen sestra, ale i maminka. Řada žen, které se ocitly v podobné situaci, se pak nechala jejím rozhodnutím inspirovat.
Nárůst těchto operací zaznamenali také v pražské Nemocnici Na Bulovce. V loňském roce zde preventivní mastektomii neboli odstranění prsu z genetických důvodů podstoupilo 63 žen. Oproti roku 2015 tak jejich počet stoupl téměř dvojnásobně. Většina z nich zároveň podstoupila i rekonstrukci prsu.

Hra o čas

Klasickou metodou, jak nahradit ženské poprsí, jsou silikonové implantáty. Jejich objevitelem byl v 60. letech minulého století lékař Thomas Cronin. VČeské republice se ovšem začaly ve větší míře používat až o třicet let později. Pokud musí pacientka amputaci prsu podstoupit ze zdravotních důvodů, implantát i léčbu hradí zdravotní pojišťovny.

Jenže ne každé pacientce lékař doporučí okamžitou operaci. S přibývajícím počtem žen s karcinomem prsu roste přitom počet těch, které čekají na zákrok plastického chirurga. „Trápilo mě, že mnohé pacientky musely na operaci čekat i dva tři roky jen proto, že máme omezený rozpočet,“ říká docentMěšťák. „Se svými problémy jsem se nakonec svěřil senátorce, lékařce Aleně Dernerové, která je členkou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.“

A dodnes je jí vděčný, že díky jejímu vstřícnému zásahu dostala dvě pražská a jedno brněnské centrum částku 50 milionů navíc na tento typ operací. Čekací doba na implantáty se tak výrazně zkrátila a ženy dostaly možnost rychleji se vrátit do plnohodnotného života.

I plastická chirurgie zaznamenává pokrok. Při rekonstrukcích prsů se už nevyužívají pouze silikonové implantáty, ale také vlastní živá tkáň. Zejména pokud žena po amputaci prsu nemá dostatek volné kůže, kam by bylo možné implantát vložit. Pomocí mikrochirurgického zákroku operatér přenese například do potřebné oblasti hrudníku přední část břišní stěny.