130 let
Vši (ilustrační foto)

Vši (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Odstranění parazita chce důslednost. Jak na vši či štěnice?

Zdraví
  •   6:43
S vší dětskou bojuje společnost pomocí insekticidů, repelentů i mechanicky. Přesto se jich nezbavíme.

V obchodech jsou pro boj s vší dětskou k dostání šampony s insekticidy, směsi silikonových a přírodních olejů, samotné přírodní oleje a v neposlední řadě také repelenty, které mají člověka ochránit před nakažením tímto parazitem. Na všech přípravcích je pečlivě popsán způsob, jakým mají být použity, a hlavně fakt, že postup ošetření hlavy musí být po určité době zopakován, aby se zničila i případná nová generace vší, která první aplikaci přežila ještě ve stadiu hnidy.

Řada rad, jak se zbavit tohoto obtížného parazita, je i na internetu, přičemž v poslední době jsou zvláště vyzdvihovány silikonové oleje, případně jejich směsi s přírodními oleji, které vši likvidují mechanickou cestou.

Dusivý olej

Olej se dostane do dýchacího systému vší, které se následně zadusí. Tyto přípravky jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy.

Doporučují se i rostlinné přípravky, tedy čistě přírodní oleje. „Moje osobní zkušenost s nimi je však taková, že nezabraly na sto procent,“ okomentovala své hodnocení doktorka farmacie Ivana Minarčíková, která na svém webu Elékárnice.cz o způsobech boje s vší dětskou nezávisle informuje.

Pozvolná rezistence vůči chemii

U chemické likvidace se poukazuje na to, že si paraziti po určité době na jednotlivé přípravky budují rezistenci. To však není až tak jednoznačné.

„Účinnost chemických přípravků je relativně dobrá, ale vzhledem ke způsobu života vší a jejich rychlému a vysoce efektivnímu přenosu v dětských kolektivechmůže často dojít ke znovunapadení dítěte. Zdánlivě to pak vypadá, že chemická látka obsažená v použitém přípravku je neúčinná, ve skutečnosti však účinná byla, ale dítě se znovu nakazilo,“ osvětluje problematiku insekticidů člen České parazitologické společnosti Jan Votýpka.

Štěnice domácí (Cimex lectularius)

  • noční hmyz parazitující na lidech, vyskytuje se jen v pravidelně obývaných obydlích
  • přenos choroboplodných zárodků na člověka nebyl prokázán žije ve svých koloniích, ty jsou snadno dohledatelné podle tmavých výkalů, svlečených zbytků kukly a světlých vajíček
  • žlutohnědé či červenohnědé tělo dospělé štěnice dorůstá velikosti 5mm, 5 mm, má tři páry nohou a článkovaná tykadla
  • dožívá se roku až roku a půl dokáže několik měsíců vydržet bez potravy (při 23 °C vydrží štěnice hladovět 70-136 dní, při 18 °C pak 143-260 dní)
  • samice naklade týdně až 8 vajíček, z vajíčka se líhne nymfa, která prochází pěti stadii a po každém musí sát krev, aby mohla proměna pokračovat živí se lidskou krví, ale může sát i zvířata včetně ptáků
  • sání štěnic vyvolává výrazné kožní reakce, často však zaměňované za běžnou kožní vyrážku

Jak však dodává, je pravda, že na řadu používaných insekticidů si vši již rezistenci vytvořily a použití takovýchto látek pak není příliš účinné. „Vyvíjet nové insekticidní přípravky je poměrně složité a drahé. Jedná se o látky aplikované na děti, a je proto zcela logické, že je naší snahou, aby tyto chemikálie byly absolutně bezpečné. To pochopitelně značně omezuje množství potenciálně použitelných látek. Navíc další podmínkou při vývoji vších insekticidů aplikovatelných na děti je snaha, aby nezanechávaly žádná rezidua. To sice zvyšuje jejich bezpečnost, avšak dramaticky snižuje účinnost, protože látka působí jen po krátký čas samotné aplikace a nemá dlouhodobý ochranný efekt,“ doplňuje docent Votýpka.

Napadené dítě musí zůstat doma

Pokud se rodičům nepodaří zbavit se definitivně vší u jejich dětí hned na první pokus, často zkoušejí další „osvědčené“ rady.

„Ptám se maminek, jak se se vší vypořádaly, a některé si pochvalovaly použití žehličky na vlasy. Dokonce některé zkusily dítěti i přebarvit vlasy, samozřejmě tímtéž odstínem. Nevěřím ale, že to mělo nějaký účinek, protože dnešní barvy na vlasy jsou velice šetrné,“ popisuje zkušenosti maminek vedoucí učitelka litvínovské mateřské školy Pod lesem Jana Heinc Buchalová.

„Ty nejzoufalejší maminky si dokonce troufly použít šampón proti parazitům na psy a kočky,“ dodává.

Každý školní rok při první třídní schůzce musejí učitelky poučit rodiče, že dítě, u něhož se objevily vši, do školního zařízení nesmí. „Pro ostatní je infekční, a proto je logické, že musí zůstat doma. Rodiče napadeného dítěte samozřejmě informuji diskrétně. Ostatní pak upozorním, že se vši vyskytly, takže je prosím o zvýšený dohled. Když se potom dítě po doléčení do školky vrátí, ještě ho pro jistotu několikrát zkontroluji. Stane se totiž, že rodiče nejsou úplně důslední, zvláště u delších dívčích vlasů mohou hnidy přehlédnout,“ podotýká Buchalová. Za svou dlouhou kariéru se nikdy nesetkala s nějakým výrazným rozšířením vší ve školce. „Děti hodně sledujeme, takže na to přijdeme poměrně brzy. Většinou máme jeden dva případy za rok, a to často hned po prázdninách, kdy si děti přivezou vešky z letního tábora,“ dodává vedoucí učitelka.

Prostředky pro zvířata nejsou pro děti

Použití protiparazitických prostředků určených pro zvířata i na veš dětskou je účinné, přesto se nedoporučuje. „Přípravky pro zvířata mají značné přetrvávající účinky, a to znamená, že také mají dlouhou dobu, po kterou chrání zvířecího hostitele před novým či dalším napadením parazity,“ vysvětluje docent Votýpka. „Jenže právě dlouhodobé působení a přetrvávání účinné látky v pokožce a těle dítěte je nežádoucí ze zdravotního hlediska,“ dodává.

Rodiče by proto neměli zkoušet extrémní cesty, spíše se obrnit trpělivostí, pečlivě dodržet návod a poctivě vyčesávat dospělé vši i jejich nedospělá stadia hustým hřebínkem, takzvaným všiváčkem. Čerstvé a ještě živé vši jsou těsně přisazené k pokožce a při zmáčknutí lupnou, stejně jako hnidy.

Autor: