Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko nezve občany na screening rakoviny. Nemoc se zjistí pozdě

Zdraví

  6:30
PRAHA - Nejnovější zpráva OECD kritizuje Česko za to, že stále nemá adresné zvaní občanů ke screeningu rakoviny. Nemoc se tak zjistí později, kdy je hůře léčitelná. Důsledkem je vyšší úmrtnost na zhoubné nádory, než je průměr OECD.

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, každoročně narůstá. foto: Shutterstock

Z 33 porovnávaných zemí nejhůře na tom je Maďarsko následováno Slovinskem, Slovenskem a Dánskem. Česká republika je na pátém místě v počtů úmrtí na 100 000 obyvatel. Data ze zprávy OECD poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky.

Projekt cíleného zvaní na screening rakoviny prsu, čípku, tlustého střeva a konečníku měly spustit zdravotní pojišťovny v září, podle zjištění ČTK se to letos už nepodaří. Dopisy na konkrétní adresy začnou pojišťovny rozesílat zřejmě počátkem příštího roku. Na projekt jdou evropské peníze, Česko je musí vyčerpat do pololetí 2015. Čím déle se start odkládá, tím kratší čas na čerpání zůstává.

Chybí politická podpora

Pro zavedení takzvaných populačních screeningových programů a jejich vyhodnocování chybí podle expertů OECD "silná politická a legislativní podpora". Doporučují provázat onkologické a screeningové registry, aby bylo možno efektivně vyhodnotit úspěšnost screeningu.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká republika je podle expertů s počtem 288,5 nově hlášených případů zhoubných novotvarů na 100 000 obyvatel vysoko nad průměrem OECD a navíc stále narůstají rizikové faktory, které k onemocnění rakovinou přispívají. Obézních je 21 procent dospělých, což je také nad průměrem OECD, který v roce 2011 byl 17,6 procenta. Čtvrtina dospělých denně kouří, jednou týdně kouří 28 procent patnáctiletých, to je druhé nejvyšší číslo po Rakousku.

Pomohla by finanční motivace

"České republice chybí komplexní přístup ke snižování rizikových faktorů onkologických onemocnění a k zlepšování životního stylu. Přijímaná opatření by měla zahrnout ohroženou populaci, včetně dětí a jejich rodičů, průmysl i poskytovatele zdravotních služeb, včetně lékařů primární péče," uvádí zpráva s tím, že vedle posílení role praktických lékařů se v zemích OECD osvědčila i bonusová finanční motivace.

Experti vidí problém také v dostupnosti nových léčiv, jejich schvalování je v Česku prý pomalé. Dostupnost léčby často závisí na jednání mezi Českou onkologickou společností a těmi, kdo zdravotnictví řídí. Koncept hodnocení kvality poskytovatelů onkologické péče v ČR podle expertů zcela chybí.

Autoři: ,

Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut
Jak dlouho péct kachnu? Díky sous-vide stačí jen 30 minut

Máte rádi pečenou kachnu? Nyní můžete přeskočit hodiny v kuchyni strávené přípravou a sáhnout po Sous-vide kachních čtvrtkách od Vodňanské drůbeže....