Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Oktoberfest prý může být nebezpečný i pro záda a páteř

Oktoberfest 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oktoberfest 2012. | foto: Reuters

BERLÍN Po návštěvě mnichovského Oktoberfestu mohou bolet nejen hlava a žaludek, ale také záda a páteř. Varují před tím bavorští ortopedi, kteří prý mají během každoročních pivních slavností plné ruce práce.

Vinu připisují některým zábavním atrakcím, jež jsou nedílnou součástí radovánek v areálu na Tereziánské louce. Jejich provozovatelé však varování lékařů odmítají jako směšná.

Podle sdružení ortopedů přichází během Oktoberfestu do jejich ordinací a na pohotovosti až o 20 procent víc pacientů, kteří si po návštěvě světoznámého festivalu stěžují na problémy se zády. Důvodem podle odborníků je "nesprávné a lehkomyslné používání" horských drah, centrifug a dalších adrenalinových atrakcí, na které se hosté většinou vydávají po posilnění v pivních stanech.

Adrenalinové atrakce na Oktoberfestu.

Adrenalinové atrakce na Oktoberfestu.

Alkohol snižuje schopnost reakce a tělo pak nedokáže svalstvo správně napnout a koordinovat, upozornil podle deníku Hamburger Abendblatt předseda sdružení Reinhard Schneiderhan, podle něhož nejvíce trpí krční páteř. Na tu podle něj připadá 80 procent ortopedických obtíží návštěvníků pivních slavností. Před cestou na ně proto doporučuje čtyřměsíční silový trénink, který tělo na zátěž připraví.

"Při těch zrychleních je tělo cukavě vymršťováno dopředu a zase zpět. To je tlak jako při lehkém nárazu v autě," uvedla šéfka úrazové chirurgie na klinice v bavorském Murnau a specialistka na úrazy krční páteře Karin Bauerová.

Lékaři se chtějí podle majitelů atrakcí jen zviditelnit
Provozovatelé atrakcí však názor lékařů nesdílejí. Siegfried Kaiser přijíždí už 15 let na Oktoberfest s obří centrifugou Skater, kterou bavorští ortopedi ve své zprávě nazvali "brutální pro krční a bederní páteř". Podle dvaašedesátiletého podnikatele si za tu dobu nikdo na bolesti zad nestěžoval. "Jejich analýza je pochybná a absolutně směšná," reagoval provozovatel, který prý i ve svém věku pravidelně na centrifuze jezdí.

S kolegy přitom odkazuje na to, že na pokladnách i jinde v zábavním areálu visí velké varovné cedule, že atrakce nesmějí používat lidé s problémy s páteří a s ploténkami. "Doktoři chtějí na sebe jen upozornit," myslí si Manfred Zehle, který na Oktoberfestu provozuje atrakce už téměř 30 let.

Proslulých pivních slavností se letos koná už 179. ročník. Během první poloviny ho podle organizátorů navštívilo 3,6 milionu lidí, kteří zatím vypili 3,6 milionu litrů piva. Navzdory rekordní ceně za zlatavý mok - nejdražší tuplák vyjde na 9,50 eura (asi 238 Kč) - přibylo oproti loňsku do němoty opilých hostů. Záchranáři se museli doposud postarat o 445 takových jedinců, což je o téměř pětinu více než v poločase loňského ročníku. Ten letošní končí v neděli.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...