130 let
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Operace robotem mají být standardem, tvrdí onkologové

Zdraví
  •   7:00
PRAHA - Česká onkologická společnost je zásadně proti tomu, aby se robotické operace rakoviny dostaly na seznam chystaných nadstandardů. Předseda společnosti profesor Jiří Vorlíček novinářům řekl, že vybavení pro robotické operace by mělo mít každé onkologické centrum.

K jednání o nadstandardech ale prý nebyli onkologové na ministerstvo zdravotnictví zatím přizváni. "Jsme zásadně proti tomu, aby jakákoliv onkologická léčba byla nadstandardní," zdůraznil Vorlíček a připomněl, že robotické operace se v drtivé většině případů týkají právě onkologické léčby, především rakoviny prostaty. O robotických operacích v onkologii diskutovali dnes onkologové na celostátní konferenci v Praze.

ČTĚTE TAKÉ:

Zhruba tři čtvrtiny robotických operací by podle plánu ministra Leoše Hegera (TOP 09) měly být zařazeny mezi nadstandard. S rozšířením nadstandardů se počítá od ledna 2013, zatím není jasné, zda mezi nimi už budou operace robotem.

Ve světě je 2341 robotických systémů, z toho 1615 v USA a 389 v Evropě. V Česku mají pacienti možnost robotického zákroku v sedmi nemocnicích: v Praze v Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici na Homolce, ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostištích, v Masarykové nemocnici v Ústí nad Labem, v Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně a ve Fakultní nemocnici v Olomouci.

Odborníci se shodli na tom, že do rozvoje robotiky v českém lékařství je třeba zavést systém, který zatím chybí. Nyní je podle předsedy České společnosti robotické chirurgie Vladimíra Študenta situace taková, že o tom, zda bude operace provedena klasicky, laparoskopicky nebo robotem ve skutečnosti "rozhodují pojišťovny". Velké pojišťovny operace hradí, zatímco malé na jejich úhradu nemají. "Budete-li pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny, pak máte 90 procentní šanci, že budete operováni roboticky," řekl Študent.

Výhody robotické operace jsou podle odborníků značné. Pacient v produktivním věku, se může dříve vrátit do zaměstnání, při operaci jsou minimální ztráty krve, operativní zákrok je přesnější. Robotické zařízení také umožňuje chirurgům operovat i ve vyšším věku. Významné je rovněž to, že je ovládání systému snadné, zaučení je rychlé. Nehrozí tedy, že by chyběli odborníci, kteří by byli schopni robotické operace provádět.

Součástí konference je také výstava fotografií Jindřicha Štreita "Tichá nemoc". Kolekce fotografií je věnovaná roboticky asistované chirurgii.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK