17. května 2015 6:10 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ordinace alergologů se plní čím dál víc. Pyly jsou letos agresivnější

Alergie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alergie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ordinace alergologů jsou v současnosti plné pacientů s akutními obtížemi a ještě jich s nastupující sezónou trav přibude. Oznámil to předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie docent Vít Petrů. Pyly letos mohou být agresivnější, protože se astmatické záchvaty objevují i u lidí, kteří je nikdy neměli, dodal.

„Nápor pacientů alergiků už pociťujeme a ještě jich přibude. Břízy už trošku ustaly a trávy pomalu začínají. Hlavně ale chodí letos pacienti s projevy astmatu, přitom to byli většinou lidé, kteří dřív měli alergické rýmy, nebyli tedy astmatici,“ řekl Petrů.

To, že běžní alergici mají projevy dusivého kašle a sípavého dechu, není obvyklá situace, upozornil Petrů. „V podstatě to jsou typické astmatické nálezy, zřejmě letos pyly jsou agresivnější, že i u neastmatiků se třeba poprvé v životě objevil astmatický záchvat,“ poznamenal. Vedle klasické léčby tak musel letos některým svým pacientům v Nemocnici Na Homolce předepsat léky na astma. Komplikace postihují děti i dospělé.

Příliv pacientů s alergickými potížemi je i v lékárnách, dodal mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. „V lékárnách už je patrný nárůst pacientů s alergickými potížemi. Obvykle mají rýmu, slzení a pálení očí, přichází i více pacientů s recepty od lékařů a chodí i více astmatiků,“ uvedl.

V Česku je 2,5 milionu alergiků, hlavně na pyl a roztoče, za třicet let se počty pacientů zdvojnásobily. Přispělo k tomu zhoršené životní prostředí, moderní životní styl plný stresu, vliv mají i zděděné vlohy.

Odjet k moři nebo do hor

Léčba pylové alergie začíná kožními testy, ze kterých se zjistí, jaké konkrétní pyly obtíže vyvolávají. Někdy se vyšetřuje hladina alergických protilátek z krve. Mimo sezónu dostávají pacienti vakcíny zvyšující odolnost právě vůči „svým“ pylům. Pokud léčba vakcínami zabere, stačí jim pak už jen významně nižší dávky léku.

„U lehčích forem stačí brát léky jen při problémech, u těžších forem je vždy dobré začít s léčbou protialergickými tabletkami před očekávaným nástupem obtíží a trvale je brát po celou pylovou sezónu,“ shrnul Petrů.

Alergikům ulevuje, když v pylové sezóně vycestují do oblasti, kde „jejich“ pyl není. Doporučuje se odjet k moři nebo do hor, v pylové sezóně nebýt zbytečně venku, po návratu domů se osprchovat, aby se pyl z těla odstranil. Pyl se dostává při větrání do budov, tomu zabrání protipylové sítě. Osvědčily se také čističky vzduchu.

V uplynulém týdnu bylo v Česku naměřeno v ovzduší středně vysoké a vysoké množství pylových alergenů, s narůstající teplotou jejich množství stoupá. Naplno kvetou břízy a blíží se sezóna trav.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!