Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úspěšný boj proti AIDS. Za 15 let se zabránilo osmi milionů úmrtí

Zdraví

  5:39
ADDIS ABEBA - Boj mezinárodního společenství s virem HIV v posledních 15 letech vedl k poklesu počtu nově nakažených o třetinu a ke snížení počtu úmrtí na následky AIDS až o 40 procent. Díky celosvětovému úsilí se tak od roku 2000 vůbec nenakazilo asi 30 milionů lidí a předejít bylo možné osmi milionům úmrtí. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila agentura Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS).
Odběr krve - ilustrační foto

Odběr krve - ilustrační foto foto: MAFRA

Boj s virem HIV, malárií a dalšími těžkými chorobami ve světě byl jedním z osmi cílů, které si OSN stanovila před 15 lety do nového tisíciletí. Podle UNAIDS se cílů v boji s AIDS podařilo dosáhnout už nyní, více než pět měsíců před vypršením lhůty na konci tohoto roku.

„Svět dokázal zastavit epidemii AIDS,“ řekl dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Tento milník dokazuje, že si světové společenství dokáže stanovit a splnit i ambiciózní cíle, dodal generální tajemník OSN. Dalším „ambiciózním, ale realistickým“ cílem by podle něj mělo být úplné vítězství nad epidemií do konce roku 2030.

K dosažení tohoto cíle by bylo podle zprávy UNAIDS potřeba navýšit prostředky na boj s AIDS ze současných asi 22 miliard dolarů (541 miliard Kč), které jsou k dispozici na následujících pět let, na osm až 12 miliard dolarů (197 až 295 miliard Kč) ročně. Nadcházejících pět let totiž bude v boji s AIDS prý klíčových.

Nové cíle OSN

UNAIDS svou zprávu představil v etiopské metropoli Addis Abebě, kde se v současnosti radí kolem 5000 delegátů ze 193 zemí světa o nových cílech OSN na zlepšení života lidí, které by měly příští rok nahradit cíle pro nové tisíciletí stanovené v roce 2000.

Kolem roku 2000 zemřely ročně na následky syndromu získaného selhání imunity podle zprávy UNAIDS asi dva miliony lidí, nyní je to asi 1,2 milionu. Počet nově nakažených klesl z 3,1 milionu před 15 lety na současné dva miliony. UNAIDS doufá, že do roku 2030 je možné dosáhnout cíle pouhých 200.000 nově nakažených za rok. Jen 700 000 nemocných mělo v roce 2000 přístup k potřebným lékům, nyní je to už 15 milionů. Naděje dožití stoupla za posledních 15 let u nakažených z 36 na 55 let.

Autor: