Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Osteoporóza: tichý zloděj kostí ohrožuje i vás

Rentgen - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rentgen - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Osteoporóza se navzdory zažitým představám netýká jen starých lidí, kteří „chodí o holi“. Zhruba 8 % obyvatel Česka trpí řídnutím kostí.

Onemocnět tak můžete i vy, přestože se cítíte dobře. Osteoporóza totiž mnoho let vůbec nebolí, takže si neuvědomíte, že jste nemocní, dokud si něco nezlomíte.

Věk je jen jedním z rizikových faktorů. Stav kostní hmoty negativně ovlivňuje nadměrná konzumace alkoholu, kávy, kouření a nedostatek pohybu. Svůj podíl má také nedostatek vápníků ve stravě a naopak nadbytek fosforu. Více jsou ohrožené ženy, zejména ty, u nichž začne menopauza před 45. rokem věku. Bez rizik ale nejsou ani muži. Roli hraje genetika a nízká hladina mužských pohlavních hormonů. Své kosti ovšem můžete chránit pomocí dostatečného příjmu minerálů, vitaminů, zejména vápníku a vitaminu D, a pravidelného pohybu. Stačí, když budete často chodit pěšky.

"Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostí, doprovázené snížením kostní hmoty, zhoršením struktury, zvýšením kostní křehkosti a rizikem zlomenin," vysvětluje Doc. MUDr. Richard Chaloupka, CSc., přednosta Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Brno. K pozvolnému řídnutí kostí dochází přirozeně už po 40. roce věku. Každý rok mužům ubude asi 0,3 % a ženám 0,5 % kostní hmoty, u nich se pak úbytek zvyšuje po menopauze. Osteoporóza ale znamená výrazné urychlení tohoto přirozeného procesu a výrazné zvýšení rizika zlomenin.

Nebezpečí osteoporózy spočívá v tom, že se nemusí vůbec nijak projevit. Onemocnění se může rozvíjet, aniž byste to vůbec tušili. Dokud si až příliš snadno nezlomíte nějakou kost, ani vás nenapadne, že byste osteoporózou mohli trpět. Nebudete mít žádné bolesti ani jiné příznaky. K určení diagnózy lékaře vede vaše anamnéza, hlavní slovo ale má vyšetření hustoty kostní tkáně. To trvá jen několik minut a není nijak bolestivé.

Již probíhající osteoporóze bohužel není možné zcela zabránit. Onemocnění nelze vyléčit, pouze zpomalit. K tomu se používají metody, které ovlivňuje pohlaví, věk a životní styl pacienta. Pro úspěšnou léčbu je ale nutná chuť pacienta spolupracovat s lékařem a změnit životní styl. "Základním léčením je zvýšený příjem vápníku a vitaminu D, pravidelná strava, dostatek tekutin a pravidelný pohybový režim," shrnuje docent Chaloupka. Naopak je nutné výrazně omezit konzumaci alkoholu, kávy a přestat kouřit. Ze sportů jsou vhodné ty, u kterých nehrozí riziko zlomenin. Ideální je tak chůze, jízda na kole, plavání, cvičení taj-či nebo jóga.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...