Podle odborníků ale ani konzumace rtuti, přestože je toxický těžký kov, nemusí způsobit závažné zdravotní komplikace. Jedovaté jsou hlavně její výpary, které vznikají už při pokojové teplotě. „Tyto otravy dokážeme úspěšně léčit pomocí chelátotvorných antidot. Dochází k nim však velmi vzácně, antidotum vydáváme přibližně dvakrát do roka,“ uvedla Daniela Pelclová z Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Plasty zamořují oceány, většina ryb je žere. Je to hrozba i pro zdraví lidí |
Nebezpečné je pravidelné vdechování malého množství par, které se v těle hromadí. Například pokud rtuť z rozbitého teploměru není řádně uklizená z koberce. „Po několika týdnech až měsících může vyvolat otravu s poškozením nervového systému, dásní a ledvin,“ dodala. Z těla se jed vylučuje velmi pomalu, polovina přibližně za 60 dní.
Nejčastější nehodou u dětí je podle odborníků požití lesklých kuliček rtuti nebo vzácně spolknutí amalgámové zubní výplně. V této formě ale rtuť není ve vodě rozpustná a nevstřebává se v trávicím traktu, takže podle Pelcové není nebezpečná. Jako příklad uvedla mladého muže, který se pokusil spáchat sebevraždu konzumací rtuti ze čtyř teploměrů, čímž si způsobil ale jen zažívací potíže.
Toxikologické informační středisko pro Českou republiku funguje již více než 50 let v nepřetržitém provozu na Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ročně vyřizuje 17.000 telefonátů.