9. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacienti s Parkinsonovou chorobou vystoupají již popáté na Říp

Říp | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Říp | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

PRAHA Pacienti s Parkinsonovou chorobou vystoupají letos popáté na horu Říp jako symbol toho, že se nepoddávají pohybovému omezení, jež jim nemoc působí.

Výstup připravili na sobotu 14. dubna při příležitostí Světového dne Parkinsonovy nemoci, který je o tři dny dříve. Výstupy na hory a kopce ve svém okolí chystají pacienti po celé zemi.

PARKINSONOVA NEMOC

Parkinsonovou nemocí trpí v Česku až 20 000 lidí. Typická je klidovým třesem a ztuhlostí. Obvykle se objeví po šedesátce, postihuje ale i mladší lidi, každý desátý pacient onemocněl před dovršením čtyřicítky.

Veřejnost ví o nemoci málo, a tak příznaky mnohdy přičítá opilosti nebo vlivu drog a odvrátí se od pacienta v potížích, místo aby mu nabídla pomoc.

Akce je tedy zaměřena i na osvětu o této nemoci.

Pacienti se při výstupu nemohou zastavit
Pohyb činí pacientům velké potíže. Ztrácejí rovnováhu, ztuhnou uprostřed pohybu, třesou se. Výstup na Říp, který je pro zdravé lidi příjemnou vycházkou, je pro ně velkým sportovním výkonem. Při výstupu se nesmějí zastavit, aby neztuhli, takže musejí šlapat od začátku do konce. Proto s nimi na Říp chodí lékař a zdravotní sestra, aby při obtížích zasáhli.

Parkinsonovu nemoc způsobuje předčasné odumírání mozkových buněk zodpovědných za tvorbu dopaminu. Tím je výrazně narušen přenos povelů z mozku ke svalům. U 20 procent pacientů souvisí nemoc s dědičností.

SVĚTOVÝ DEN PARKINSONOVY NEMOCI

Světový den Parkinsonovy nemoci připadá na výroční den narození britského lékaře a chirurga Jamese Parkinsona (11. dubna 1755), který ji poprvé popsal v roce 1817. V Česku byl poprvé připomínán v roce 1997.

Lidovky.cz, ČTK