Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacienti zatím o nadstandardy moc nestojí

Pochybný zdravotnický materiál českým firmám nevadí, píší Britové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochybný zdravotnický materiál českým firmám nevadí, píší Britové | foto: Shutterstock

PRAHA Pacienti v Česku zatím příliš nestojí ve zdravotnictví o nadstandardy, za něž si mohou od loňského ledna připlácet. Podle nemocnic po celé zemi je zájem o lepší oční čočky a očkování či lehké sádry jen malý. Lidé chtějí hlavně komfortnější pokoje, ty si mohli hradit ale už před reformou.

Podle odhadů ministerstva se za nadstandardy v prvním pololetí minulého roku vybralo 30 až 40 milionů korun. Zdravotnictví přitom za rok spotřebuje kolem 300 miliard.

 Seznam nadstandardů obsahuje 18 položek. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové loni po zavedení mezi lednem a únorem zájem o možnost připlatit si za lepší léčbu skokově narostl. V dalších měsících prvního pololetí pak plynule stoupal.

Podle zástupců nemocnic je ale poptávka malá. Lidé stojí především o nadstandardní pokoje, a to hlavně v porodnicích. Za den si za ně připlatí 300 a více korun. V jednotlivých zařízeních se liší i ceny čoček či sáder.

Řídí se prý také podle zájmu. Ten pacienti mívají i o to, co v seznamu není. Do peněženky tak sáhnou často pro peníze na to, co pojišťovny nehradí.

Vyšetření ultrazvukem - ilustrační foto.

Výnosy z nadstandardů představují jen zlomek příjmů nemocnic, zásadnější vliv na jejich hospodaření nemají. Třeba podle mluvčí společnosti Agel, která provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku a Šumperku, peníze za nadstandardy tvoří asi 0,5 procenta příjmu. Podle představitelů některých zdravotnických zařízení ale mohou nadstandardy znamenat konkurenční výhodu, a to právě kvůli odlišným cenám.

V nemocnicích ve všech krajích je zájem hlavně o oční čočky a pak o lehčí sádry, bývá ale malý. Severočeská společnost Krajská zdravotní nadstandardy dokonce loni zlevnila. Výrazná poptávka není ani v nemocnicích v Moravskoslezském, Olomouckém či Středočeském kraji.

Mnohé nemocnice v Plzeňském kraji ani všechny nadstandardní služby nenabízejí. V řadě z nich tak není možné si za příplatek vybrat operatéra.

Toho si v brněnské fakultní nemocnici loni zvolili jen tři pacienti.

Nemocniční pokladně to přineslo 35 000 korun. Za všechny nadstandardy pak měla 1,5 milionu. Celkové výnosy přitom činí zhruba šest miliard. Soukromá nemocnice v Mělníku loni uzavřela deset smluv o volbě porodníka. Letos zatím dvě. Operatér, porodník či porodní asistentka tu stojí 5000 korun, primář 9000 korun.

Zájem je hlavně o komfortnější pokoje

Pacienti mají největší zájem o komfortnější pokoje. V Břeclavi za ně loni utratili 550 000 korun. Také na jihu Čech lidé stojí hlavně o lepší nemocniční ubytování. V Libereckém kraji pacienti kromě pokojů chtějí pak především lepší čočky při operaci šedého zákalu. Za čočku si připlatí od 2000 do 24 000 korun. Zájem je i o šetrnější operaci křečových žil. V Liberci vyjde na 15 000 korun.

Ve Zlíně ale nadstandardní čočky chtělo asi 45 procent pacientů očního oddělení tamní nemocnice. Značný zájem je pak prý na Vysočině. Nejčastěji si tu lidé připlácejí za čočky a odlehčené a barevné sádry. Také v Karlovarském kraji možnosti využily stovky pacientů. V sokolovské nemocnici si lepší oční čočky loni pořídilo 341 nemocných. V královéhradecké nemocnici byl zájem o čočky už před jejich zařazením do nadstandardu, pacienti za ně platili příspěvek nadaci.

Podle ředitele písecké nemocnice Jiřího Holana nadstandardy někdy představují pro personál i určitou komplikaci. "My pacientům tyto služby musíme nabídnout a oni je většinou odmítají. My to však následně celé musíme sepsat, což je trochu práce navíc," řekl Holan.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...