Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacientů v ambulancích psychiatrů výrazně přibývá

NEVYDÁVAT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NEVYDÁVAT | foto: Standa KrupařLidové noviny

PRAHA Pacientů v ambulancích psychiatrů loni výrazně přibylo, ambulance ohlásily vyšetření 556 456 pacientů, o 12 procent víc než rok předtím. Uvádějí to statistici na svém webu.

Trend je podle nich dlouhodobý, od roku 2000 stouply počty pacientů téměř o 54 procent. Pokud by hlášení poskytly všechny evidované ambulance, bylo by po dopočtu za loňský rok ošetřeno celkem 576 000 pacientů.

Ženy dlouhodobě tvoří zhruba 60 procent ošetřených. Nejčastěji se lidé léčí s neurotickou nebo afektivní poruchou, časté jsou i poruchy vyvolané návykovými látkami a schizofrenie.

ČTĚTE TAKÉ:

Lékaři provedli loni 2 799 199 vyšetření, to je o pět procent víc než v roce předchozím. Po dopočtu by loňské číslo stouplo až na 2,896 milionu vyšetření. Od roku 2000 stouply počty vyšetření o 36 procent. K nárůstům přispělo podle statistiků i to, že přibylo psychiatrických ambulancí i psychiatrů. Léčbu poskytovalo loni 843 zařízení.

S neurotickými poruchami se loni léčilo 39 procent pacientů, s afektivní poruchou 18 procent. Poruchy vyvolané návykovými látkami a schizofrenie byly zjištěny u zhruba osmi procent pacientů.

Porucha příjmu potravy

S Alzheimerovou demencí se léčilo 14 932 pacientů, ostatními demencemi 17 955. Pro organické duševní poruchy bylo sledováno v ambulancích 34 527 pacientů. Nově byla samostatně sledována diagnóza poruchy příjmu potravy, léčilo se s ní 3389 pacientů. Sebepoškozování bylo důvodem léčby 3582 pacientů. V substituční léčbě závislosti na opiátech/opioidech (například heroin) bylo léčeno 2786 pacientů.

U většiny sledovaných diagnóz pacientů přibylo, nejvíc pro vývojové poruchy v dětství a dospívání, o 19 procent, pro neurotické poruchy o 12 procent a pro schizofrenii a mentální zaostávání po deseti procentech.

Ženy se častěji potýkají s afektivními, neurotickými a organickými duševními poruchami, u diagnózy poruch příjmu potravy tvoří 90 procent léčených. Muži jsou výrazně častěji ošetřováni kvůli sexuálním poruchám a úchylkám, poruchám vyvolaným alkoholem a dalšími psychoaktivními látkami.

U dětí byly nejčastějším důvodem léčby vývojové poruchy v dětství a dospívání, mentální zaostávání a neurotické poruchy.

Na 10 000 obyvatel bylo 529,66 pacientů ambulantních psychiatrů, nejvíc v Praze, 890, a v kraji Olomouckém, 671,94, nejméně v kraji Středočeském, 327,4, odkud ale část pacientů jezdí do ambulance v Praze. Statistiky evidují pacienty podle místa léčby.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...