Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pacientů v ambulancích psychiatrů výrazně přibývá

Zdraví

  7:00
PRAHA - Pacientů v ambulancích psychiatrů loni výrazně přibylo, ambulance ohlásily vyšetření 556 456 pacientů, o 12 procent víc než rok předtím. Uvádějí to statistici na svém webu.
NEVYDÁVAT

NEVYDÁVAT foto: Standa KrupařLidové noviny

Trend je podle nich dlouhodobý, od roku 2000 stouply počty pacientů téměř o 54 procent. Pokud by hlášení poskytly všechny evidované ambulance, bylo by po dopočtu za loňský rok ošetřeno celkem 576 000 pacientů.

Ženy dlouhodobě tvoří zhruba 60 procent ošetřených. Nejčastěji se lidé léčí s neurotickou nebo afektivní poruchou, časté jsou i poruchy vyvolané návykovými látkami a schizofrenie.

ČTĚTE TAKÉ:

Lékaři provedli loni 2 799 199 vyšetření, to je o pět procent víc než v roce předchozím. Po dopočtu by loňské číslo stouplo až na 2,896 milionu vyšetření. Od roku 2000 stouply počty vyšetření o 36 procent. K nárůstům přispělo podle statistiků i to, že přibylo psychiatrických ambulancí i psychiatrů. Léčbu poskytovalo loni 843 zařízení.

S neurotickými poruchami se loni léčilo 39 procent pacientů, s afektivní poruchou 18 procent. Poruchy vyvolané návykovými látkami a schizofrenie byly zjištěny u zhruba osmi procent pacientů.

Porucha příjmu potravy

S Alzheimerovou demencí se léčilo 14 932 pacientů, ostatními demencemi 17 955. Pro organické duševní poruchy bylo sledováno v ambulancích 34 527 pacientů. Nově byla samostatně sledována diagnóza poruchy příjmu potravy, léčilo se s ní 3389 pacientů. Sebepoškozování bylo důvodem léčby 3582 pacientů. V substituční léčbě závislosti na opiátech/opioidech (například heroin) bylo léčeno 2786 pacientů.

U většiny sledovaných diagnóz pacientů přibylo, nejvíc pro vývojové poruchy v dětství a dospívání, o 19 procent, pro neurotické poruchy o 12 procent a pro schizofrenii a mentální zaostávání po deseti procentech.

Ženy se častěji potýkají s afektivními, neurotickými a organickými duševními poruchami, u diagnózy poruch příjmu potravy tvoří 90 procent léčených. Muži jsou výrazně častěji ošetřováni kvůli sexuálním poruchám a úchylkám, poruchám vyvolaným alkoholem a dalšími psychoaktivními látkami.

U dětí byly nejčastějším důvodem léčby vývojové poruchy v dětství a dospívání, mentální zaostávání a neurotické poruchy.

Na 10 000 obyvatel bylo 529,66 pacientů ambulantních psychiatrů, nejvíc v Praze, 890, a v kraji Olomouckém, 671,94, nejméně v kraji Středočeském, 327,4, odkud ale část pacientů jezdí do ambulance v Praze. Statistiky evidují pacienty podle místa léčby.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...