18. června 2017 6:26 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacientům vždy radím, aby si obličej neopalovali, říká dermatoložka

Opalování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pamatuje si kůže i po letech, jak jsme se k ní chovali? „Kůže má svůj imunitní systém, a pokud se v mládí chováme nezodpovědně a několikrát si kůži spálíme, tak se to později projeví různými hyperpigmentacemi a degenerativními projevy. A hříchy mládí se skutečně v kůži nasčítají,“ říká dermatoložka Věra Terzijská.

LIdovky.cz: Jak by se měla pleť nejlépe připravit na sluníčko po zimě?
První dny pobytu na slunci, kdy po zimě prožívá bledá pokožka šok, používejte opalovací prostředky s vyšším faktorem. Velmi citlivé pleti klidně dopřejte čtyřicítku nebo padesátku. Podle fototypu můžete faktor snižovat. Přípravky s ochranným faktorem poprvé aplikujte půl hodiny před pobytem na slunci (procházky, sport) či před cíleným opalováním, aby se účinné látky mohly vstřebat a vytvořit ochranný štít. Během opalování aplikaci opakujte. Všem svým pacientům radím, aby si obličej neopalovali vůbec. Pleť na obličeji je velice křehká, a stárne tedy rychleji. A samozřejmě základem všeho je hydratace, tedy celoročně dobře hydratovaná pokožka. Správnou kosmetikou i pravidelným pitným režimem.

Lidovky.cz: Je pravda, že kůže si spálení pamatuje i dvacet let?
Samozřejmě. Kůže má svůj imunitní systém, a pokud se v mládí chováme nezodpovědně a několikrát si kůži spálíme, tak se to později projeví různými hyperpigmentacemi a degenerativními projevy. A hříchy mládí se skutečně v kůži nasčítají.

Lidovky.cz: Mohou krémy proti vráskám opravdu pomoci? Nebo se jedná spíše o marketingový trik?
Krémy v denním životě potřebují všichni z důvodu hydratace i ochrany obličeje. Ale žádný krém, byť sebedražší, stárnutí kůže nezastaví. Krémy fungují pouze jako podpůrný pilíř. V budoucnu budeme používat kosmetiku, která bude klientovi sestavena přesně na míru – tzv. personalizovanou kosmetiku. Pomocí nanotechnologie se sestaví krémy a séra, která budou obsahovat látky určené pro každou individuální kůži na základě předchozího specifického vyšetření. Tímto směrem postupuje vývoj kosmetického průmyslu pod taktovkou estetické dermatologie.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z...

Lidovky.cz: S jakými zákroky estetické medicíny se ve své praxi nejčastěji setkáváte?
Nejpopulárnější a také nejvíce používaný je tzv. tekutý facelift, tedy tvarování obličeje pomocí výplní kyselinou hyaluronovou a botulotoxinem. Jsou to klasické preparáty estetické medicíny, používané léta, rozšiřuje se ale stále spektrum typů kyseliny hyaluronové a hlavně spektrum různých aplikačních technik. Dalším silným antiaging preparátem jsou liftující nitě, hojně používané pro omlazení povadajích kontur obličeje. A v neposlední řadě značně používám techniky a ošetření na zkvalitnění kůže – tedy různé formy biorevitalizace včetně plazmaterapie.

MUDr. Věra Terzijská

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Po ukončení studia nastoupila na kožní kliniku Fakultní nemocnice Bulovka, kde také absolvovala atestaci z dermatovenerologie. V roce 1994 založila soukromou praxi dermatovenerologie a korektivní dermatologie. V roce 2014 otevřela kliniku korektivní a estetické dermatologie Veramedica v komplexu Slovanský dům Clinic. Pořádá a vede odborná školení dermatochirurgie a kožní regenerace. Absolvovala řadu stáží a kongresů v zahraničí.

Lidovky.cz: Korektivní dermatologie zaznamenala za posledních deset let velký posun, kde si myslíte bude za dalších deset let?

Budou se ještě více používat nanotechnologie v estetických preparátech, kmenové buňky k výraznému omlazení jak v profesionálním tak i v domácím ošetření. Velkým hitem podle mne bude personalizovaná kosmetika ušitá klientovi na míru podle vzorku kůže. Určitě dojde i k vývoji dalších estetických materiálů na základě biokompatibility s prodlouženým účinkem... Vývoj jde skutečně velmi rychle dopředu.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejmodernější postupy při odstraňování znamének a jizev?
Znaménka jsou stále stejně aktuálním problémem. Více než moderní postupy je důležitá neustálá osvěta veřejnosti, preventivní kontroly a včasné odstranění problematického znaménka. Modernizují se diagnostické postupy – viz. digitální kamery apod., ale samotné odstranění je nejlepší klasickou chirurgickou excizí, eventuálně odpařením laserem nebo tzv. shave excizí. Samozřejmě po předchozím histologickém vyšetření.

Lidovky.cz: Vymlouváte občas klientům jejich zákroky? Pokud ano, tak v jakých případech?
Zakládám si na přirozeném vzhledu, proto nechci klientky měnit, ale pouze omladit se zachováním přirozených rysů jejich tváře. Často klientky právě k této přirozenosti přemlouvám. Pokud si nejsem jista výkonem nebo má klientka nereálná či přemrštěná přání, snažím se zákrok vymluvit a navrhnout jinou alternativu. Příkladem může být výrazné zvětšení rtů nebo přemrštěná aplikace objemových výplní.

apeAlena Pecháčková