Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacientům vždy radím, aby si obličej neopalovali, říká dermatoložka

Opalování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pamatuje si kůže i po letech, jak jsme se k ní chovali? „Kůže má svůj imunitní systém, a pokud se v mládí chováme nezodpovědně a několikrát si kůži spálíme, tak se to později projeví různými hyperpigmentacemi a degenerativními projevy. A hříchy mládí se skutečně v kůži nasčítají,“ říká dermatoložka Věra Terzijská.

LIdovky.cz: Jak by se měla pleť nejlépe připravit na sluníčko po zimě?
První dny pobytu na slunci, kdy po zimě prožívá bledá pokožka šok, používejte opalovací prostředky s vyšším faktorem. Velmi citlivé pleti klidně dopřejte čtyřicítku nebo padesátku. Podle fototypu můžete faktor snižovat. Přípravky s ochranným faktorem poprvé aplikujte půl hodiny před pobytem na slunci (procházky, sport) či před cíleným opalováním, aby se účinné látky mohly vstřebat a vytvořit ochranný štít. Během opalování aplikaci opakujte. Všem svým pacientům radím, aby si obličej neopalovali vůbec. Pleť na obličeji je velice křehká, a stárne tedy rychleji. A samozřejmě základem všeho je hydratace, tedy celoročně dobře hydratovaná pokožka. Správnou kosmetikou i pravidelným pitným režimem.

Lidovky.cz: Je pravda, že kůže si spálení pamatuje i dvacet let?
Samozřejmě. Kůže má svůj imunitní systém, a pokud se v mládí chováme nezodpovědně a několikrát si kůži spálíme, tak se to později projeví různými hyperpigmentacemi a degenerativními projevy. A hříchy mládí se skutečně v kůži nasčítají.

Lidovky.cz: Mohou krémy proti vráskám opravdu pomoci? Nebo se jedná spíše o marketingový trik?
Krémy v denním životě potřebují všichni z důvodu hydratace i ochrany obličeje. Ale žádný krém, byť sebedražší, stárnutí kůže nezastaví. Krémy fungují pouze jako podpůrný pilíř. V budoucnu budeme používat kosmetiku, která bude klientovi sestavena přesně na míru – tzv. personalizovanou kosmetiku. Pomocí nanotechnologie se sestaví krémy a séra, která budou obsahovat látky určené pro každou individuální kůži na základě předchozího specifického vyšetření. Tímto směrem postupuje vývoj kosmetického průmyslu pod taktovkou estetické dermatologie.

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z...

Lidovky.cz: S jakými zákroky estetické medicíny se ve své praxi nejčastěji setkáváte?
Nejpopulárnější a také nejvíce používaný je tzv. tekutý facelift, tedy tvarování obličeje pomocí výplní kyselinou hyaluronovou a botulotoxinem. Jsou to klasické preparáty estetické medicíny, používané léta, rozšiřuje se ale stále spektrum typů kyseliny hyaluronové a hlavně spektrum různých aplikačních technik. Dalším silným antiaging preparátem jsou liftující nitě, hojně používané pro omlazení povadajích kontur obličeje. A v neposlední řadě značně používám techniky a ošetření na zkvalitnění kůže – tedy různé formy biorevitalizace včetně plazmaterapie.

MUDr. Věra Terzijská

Vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Po ukončení studia nastoupila na kožní kliniku Fakultní nemocnice Bulovka, kde také absolvovala atestaci z dermatovenerologie. V roce 1994 založila soukromou praxi dermatovenerologie a korektivní dermatologie. V roce 2014 otevřela kliniku korektivní a estetické dermatologie Veramedica v komplexu Slovanský dům Clinic. Pořádá a vede odborná školení dermatochirurgie a kožní regenerace. Absolvovala řadu stáží a kongresů v zahraničí.

Lidovky.cz: Korektivní dermatologie zaznamenala za posledních deset let velký posun, kde si myslíte bude za dalších deset let?

Budou se ještě více používat nanotechnologie v estetických preparátech, kmenové buňky k výraznému omlazení jak v profesionálním tak i v domácím ošetření. Velkým hitem podle mne bude personalizovaná kosmetika ušitá klientovi na míru podle vzorku kůže. Určitě dojde i k vývoji dalších estetických materiálů na základě biokompatibility s prodlouženým účinkem... Vývoj jde skutečně velmi rychle dopředu.

Lidovky.cz: Jaké jsou nejmodernější postupy při odstraňování znamének a jizev?
Znaménka jsou stále stejně aktuálním problémem. Více než moderní postupy je důležitá neustálá osvěta veřejnosti, preventivní kontroly a včasné odstranění problematického znaménka. Modernizují se diagnostické postupy – viz. digitální kamery apod., ale samotné odstranění je nejlepší klasickou chirurgickou excizí, eventuálně odpařením laserem nebo tzv. shave excizí. Samozřejmě po předchozím histologickém vyšetření.

Lidovky.cz: Vymlouváte občas klientům jejich zákroky? Pokud ano, tak v jakých případech?
Zakládám si na přirozeném vzhledu, proto nechci klientky měnit, ale pouze omladit se zachováním přirozených rysů jejich tváře. Často klientky právě k této přirozenosti přemlouvám. Pokud si nejsem jista výkonem nebo má klientka nereálná či přemrštěná přání, snažím se zákrok vymluvit a navrhnout jinou alternativu. Příkladem může být výrazné zvětšení rtů nebo přemrštěná aplikace objemových výplní.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.