Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pacientův průvodce nemocnicí. Neplete si vás personál s jiným pacientem?

Nemocnice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Až každý desátý pacient utrpí v nemocnici nějakou újmu, říkají zahraniční studie citované českým ministerstvem zdravotnictví (tuzemské údaje nejsou k dispozici). Jak se může hospitalizovaný nemocný případným potížím sám vyhnout?

Pod názvem Rádce pacienta vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR aktualizovanou verzi příručky, která má nemocnému napovědět, když hledá zdravotnickou pomoc. Obsahuje i rady, co má pacient sám dělat v nemocnici, aby snížil případná rizika.

Nemocnice je prostředí, kde se přes veškerou snahu vyskytují nebezpečné infekční zárodky, navíc lékaři, sestry a další zdravotnický personál jsou jenom lidé a mohou udělat chybu. Může se stát zvláště tehdy, když zdravotníci zamění jednoho pacienta za jiného a dají mu nevhodné léky, výjimečně na něm provedou nesprávnou operaci.

Desatero pro bezpečí pacienta v nemocnici

PO ROZKLIKNUTÍ SE OBRÁZEK ZVĚTŠÍ: Desatero pro bezpečí pacienta v nemocnici

Jak připomíná příručka ministerstva zdravotnictví, mnohé nemocnice se snaží záměně předejít identifikačními náramky, které pacient nosí, anebo třeba tím, že před operací přímo na těle pacienta označují místa, na nichž mají lékaři zákrok uskutečnit.

Nicméně i pacient, pokud tedy je v bdělém stavu, by měl sledovat, jestli léky, které dostal, nebo vyšetření, která lékaři provádějí, jsou skutečně určeny jemu. Ministerská příručka doporučuje, aby se například pacient před narkózou ujistil, že zdravotníci vědí, kdo je a na jakou operaci míří.

Zvýšená pozornost je namístě hlavně tehdy, když o pacienta přechodně pečuje lékař nebo sestra, kteří jej neznají.

Pokud má nemocný alergii na některé léky nebo potraviny, je vhodné to zdravotníkům opakovaně připomínat a všimnout si i toho, jestli je tento fakt zaznamenán ve zdravotnické dokumentaci. Jestliže nemocný dostane jiný lék, než na jaký je zvyklý, měl by se zeptat, jestli je to tak v pořádku. Může tak zabránit nebezpečné záměně.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

* Na lékaře se předem dobře poptejte

* Jak si vybrat nemocnici

* Cesta za exotikou začíná v ordinaci

* Po LSD lidský mozek zdětinští

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...