Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pacientův průvodce nemocnicí. Neplete si vás personál s jiným pacientem?

Zdraví

  11:11
PRAHA - Až každý desátý pacient utrpí v nemocnici nějakou újmu, říkají zahraniční studie citované českým ministerstvem zdravotnictví (tuzemské údaje nejsou k dispozici). Jak se může hospitalizovaný nemocný případným potížím sám vyhnout?
Nemocnice - ilustrační foto

Nemocnice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pod názvem Rádce pacienta vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR aktualizovanou verzi příručky, která má nemocnému napovědět, když hledá zdravotnickou pomoc. Obsahuje i rady, co má pacient sám dělat v nemocnici, aby snížil případná rizika.

Nemocnice je prostředí, kde se přes veškerou snahu vyskytují nebezpečné infekční zárodky, navíc lékaři, sestry a další zdravotnický personál jsou jenom lidé a mohou udělat chybu. Může se stát zvláště tehdy, když zdravotníci zamění jednoho pacienta za jiného a dají mu nevhodné léky, výjimečně na něm provedou nesprávnou operaci.

PO ROZKLIKNUTÍ SE OBRÁZEK ZVĚTŠÍ: Desatero pro bezpečí pacienta v nemocnici

Jak připomíná příručka ministerstva zdravotnictví, mnohé nemocnice se snaží záměně předejít identifikačními náramky, které pacient nosí, anebo třeba tím, že před operací přímo na těle pacienta označují místa, na nichž mají lékaři zákrok uskutečnit.

Nicméně i pacient, pokud tedy je v bdělém stavu, by měl sledovat, jestli léky, které dostal, nebo vyšetření, která lékaři provádějí, jsou skutečně určeny jemu. Ministerská příručka doporučuje, aby se například pacient před narkózou ujistil, že zdravotníci vědí, kdo je a na jakou operaci míří.

Zvýšená pozornost je namístě hlavně tehdy, když o pacienta přechodně pečuje lékař nebo sestra, kteří jej neznají.

Pokud má nemocný alergii na některé léky nebo potraviny, je vhodné to zdravotníkům opakovaně připomínat a všimnout si i toho, jestli je tento fakt zaznamenán ve zdravotnické dokumentaci. Jestliže nemocný dostane jiný lék, než na jaký je zvyklý, měl by se zeptat, jestli je to tak v pořádku. Může tak zabránit nebezpečné záměně.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

* Na lékaře se předem dobře poptejte

* Jak si vybrat nemocnici

* Cesta za exotikou začíná v ordinaci

* Po LSD lidský mozek zdětinští

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat