18. ledna 2014 6:28 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pákistánský Péšávar je největším zdrojem nákazy obrny na světě

Očkování dětí proti obrně (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování dětí proti obrně (ilustrační snímek). | foto: Reuters

PÉŠÁVAR Světová zdravotnická organizace (WHO) označila pákistánské město Péšávar za největší světový zdroj nákazy virem obrny. Organizace současně vyzvala k zintenzivnění očkovací kampaně, která v zemi čelí útokům islámských radikálů.

WHO uvedla, že 90 procent nynějších případů obrny v Pákistánu je geneticky spojeno s městem Péšávar, které je metropolí severozápadní provincie Chajbar Pachtunchvá.

Péšávar možná neregistruje nejvíce případů obrny vůbec, ale nejvíce případů této nemoci vyskytujících se v Pákistánu z tohoto města vychází.

Počet případů nákazy obrnou roste

Pákistán je společně s Afghánistánem a Nigérií jednou ze tří zemí světa, kde je obrna stále endemickou chorobou. Je navíc jedinou zemí, kde počet případů nákazy meziročně vzrostl.

Zatímco v roce 2012 bylo v Pákistánu zaznamenáno 58 případů obrny, v roce 2013 jich bylo 91, napsala agentura AP. Onemocnění napadá nervový systém a může způsobit ochrnutí.

Imunizaci v Pákistánu komplikuje odpor islámských radikálů. Vedoucí představitelé pákistánské odnože radikálního hnutí Taliban zdravotníky podezírají, že jsou americkými špiony nebo že chtějí vakcínami muslimské obyvatelstvo sterilizovat.

Lidovky.cz, ČTK