Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pardubičtí záchranáři mají biovaky pro převoz pacientů. Kvůli ebole

Zdraví

  6:14
PARDUBICE - Pardubický kraj pořídil za 300 000 korun dva biovaky pro převoz pacientů s vysoce infekčními chorobami. Reaguje na nedávné podezření výskytu eboly u studenta Univerzity Pardubice, který pocházel z Tanzánie. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Aby se zabránilo úniku infekce do okolí, pracuje nemocnice v podtlakovém režimu. Je vybavena dekontaminačními oplachovými komorami, personál je vybaven přetlakovými obleky. foto: MAFRA - Radek Kalhous

"Po této zkušenosti jsme dva nové biovaky pořídili. Kdyby se tu objevil podobný případ, naše zdravotnická služba by musela požádat o vaky z biologického centra v Těchoníně," řekl hejtman. Vaky jsou průhledné, mají dva rukávy, kterými mohou zdravotníci nakaženého člověka ošetřit. Kyslíkem zásobuje biovak ventilátor, odváděný vzduch jde přes filtry, aby se ven nedostávaly nakažlivé viry.

Zároveň dnes zdravotníci dostali tři nové sanitky za 7,5 milionu korun. Od roku 2010 zakoupila krajská záchranná služba šest osobních vozů pro lékaře za více než osm milionů korun a 24 sanitek za téměř 57 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Cena jednoho speciálně přestavěného vozidla je nyní 1,5 milionu korun. Další milion korun potom stojí specializované záchranářské vybavení," řekl hejtmanův náměstek Roman Línek (KDU-ČSL).

Sanitky jsou vybaveny například defibrilátorem, ventilátorem, vakuovými dlahami, dávkovači léků a infuzemi. Životnost záchranářských sanitek je zpravidla kolem pěti let. Najedou zhruba 200.000 až 250.000 kilometrů. "Vozy se už daří obměňovat plynule. Jeden vůz zůstane v Pardubicích, druhý půjde do Chrudimi a třetí do Svitav," řekl ředitel záchranné služby Pavel Svoboda.

Autoři: ,