26. dubna 2012 20:06 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Březovský bude řídit úřad, který rozhoduje o miliardách

Pavel Březovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Březovský | foto: MZČR.cz

Pavel Březovský, který míří do čela Státního ústavu pro kontrolu léčiv, slíbil, že se vzdá místa ředitele Koordinačního střediska transplantací i člena dozorčí rady Národního tkáňového centra. Budoucí šéf lékového ústavu se musel vzdát dosavadních funkcí. Byl by ve střetu zájmů.

"Nemohu ze zákona sedět na dvou židlích," řekl LN Březovský. V radě Národního tkáňového centra podle svých slov už skončil. "Tam jsem podal rezignaci, byl bych ve střetu zájmů," uvedl. "Byl jsem tam jmenovaný ministerstvem jako zástupce státu, takže ministerstvo o tom ví," dodává.

Jako šéf lékového ústavu bude mít Březovský na starosti kontrolu léků z hlediska kvality a účinnosti, kontrolu lékáren a distributorů, ale i stanovování cen a úhrad léků. SÚKL rozhoduje o maximálních cenách léků za 60 miliard korun.

K TÉMATU:


Už jeho dosavadní působení v Koordinačním středisku transplantací a Národním tkáňovém centru zároveň budilo pozornost. Jako šéf Koordinačního střediska transplantací totiž spolurozhodoval o dotacích, o které se mohlo hlásit i Národní tkáňové centrum.

Nejdůležitější bude podle Březovského lékový ústav víc otevřít. "Navázat bližší spolupráci mezi ministerstvem, zdravotními pojišťovnami a ústavem, to je první věc. Musíme také dát ústavu určitou důvěru, aby mohl vůbec vykonávat jako státní regulátor svoji činnost. Ústav byl trochu jako hrad ze slonové kosti a to je potřeba změnit," říká Březovský.

Výběrová komise doporučila většinou hlasů Březovského ve středu. Konečné rozhodnutí je na ministrovi. "Potvrdím doporučení výběrové komise," řekl LN ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ke jmenování by mohlo dojít už v pátek a Březovský počítá s tím, že může do lékového ústavu nastoupit už příští týden. "Dlouhodobě udržovat ústav v nejistotě není dobré," říká Březovský.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Kromě Březovského se do funkce šéfa lékového ústavu hlásilo osm lidí, mezi nimi i bývalý prezident lékárnické komory a dnešní viceprezident Stanislav Havlíček, který se podle neoficiálních informací umístil druhý.

Bývalého ředitele Martina Beneše odvolal Heger v únoru. Lékový ústav pod jeho vedením nestíhal rozsáhlé revize cen a úhrad léků. Kritizovaný byl i za projekt elektronického úložiště. Ten měl na jednom místě shromáždit citlivá data ze všech receptů na léky. Zastavilo ho rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů, podle kterého neměl lékový ústav k takovému nakládání s daty žádnou oporu v zákoně.