9. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Péče o kůži miminek? Mýdlo vynechte

Mimino | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimino | foto: Shutterstock

Všechna miminka mají hebkou kůži, která sama o sobě jemně „miminkovsky“ voní. Stačí však málo, a jejich pokožka se může poškodit. Překvapivě ale k jejímu poškození nevede zanedbání ze strany rodičů, ale naopak jejich přehnaná péče.

Moc kosmetiky a příliš časté koupání jemné kůži miminek škodí. "Kůže miminek je velmi citlivá, z hlediska obranyschopnosti nedokonalá a nevyzrálá. Proto je třeba s ní zacházet opatrně," vysvětluje MUDr. Stanislava Polášková z ambulance dětské dermatologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

"Základní péče o pokožku novorozenců a kojenců spočívá ve správné očistě kůže, volbě správného emoliencia neboli promazávacího či kůži zvláčňujícího prostředku," dodává lékařka.

Novorozence a kojence, kteří se ještě příliš nepohybují, a tedy nemají možnost se sami zašpinit, není nutné koupat každý den. Stačí to obden. Jediná místa, která je vhodné každý den omývat, jsou "faldíčky" pod krkem, na stehnech a zadeček, kde se pokožka může zapařit a později zanítit a oprudit. K omytí postačí vlhká žínka, případně hadřík či kousek vaty namočený v oleji, kterým lze šetrně odstranit nečistoty. "Koupel by měla být velmi krátká, zhruba dvě až tři minuty," upozorňuje lékařka. Poté by hned mělo následovat promazání pokožky, aby byla účinnost co nejvyšší. Není nezbytně nutné používat mýdlo, postačí omytí vodou.

Mimčo ve vaničce

Nikdy nepoužívejte mýdla pro dospělé
Je ale možné dítě mýt pomocí nedráždivých mycích gelů nebo olejových emulzí speciálně určených pro jemnou kůži miminek. Ideální je, pokud tyto přípravky kupujete v lékárně, kde jsou schopni vám odborně poradit s jejich výběrem.

Naprosto nevhodná je kosmetika pro dospělé nebo taková, u které nelze přesně určit původ. Na promazávání pokožky jsou vhodné čisté rostlinné oleje, které lze pořídit i v biokvalitě. U certifikované biokosmetiky máte jistotu, že neobsahuje žádné potenciálně rizikové chemické látky, například ropné produkty, a je čistě přírodního původu. Vždy má na obale uvedený certifikát zaručující její kvalitu a nezávadnost.

S konkrétním výběrem vám poradí v lékárně nebo v obchodech s přírodní kosmetikou. Součástí péče o pokožku miminek by také mělo být používání vhodného pracího prášku, který nedráždí a nezpůsobuje vyrážky. Při praní dětského oblečení není nutné používat aviváž, na jeho změkčení postačí trocha octa nebo jeho přežehlení z rubové části.

Jak je zřejmé, pokožka miminek vyžaduje velmi zvláštní péči. Vždy ale platí, že méně je více. Příliš mnoho kosmetiky může vašemu dítěti spíš uškodit.

Ludmila Hamplová

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz