12. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pečujte o sebe v bio stylu. Několik tipů

Samovyšetření prsou. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samovyšetření prsou. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Pro kosmetické produkty v bio kvalitě už nemusíte do specializovaných prodejen, ale koupíte je téměř v každé drogerii nebo lékárně. Na první pohled se nijak neliší od ostatního zboží, jakmile je ale začnete používat, ucítíte rozdíl. Jsou vyrobeny z přírodních surovin, neobsahují žádné škodlivé chemikálie a vždy je možné dohledat jejich původ.

"Stejně jako se staráme o to, co jíme a kde žijeme, bychom se měli zajímat také o kosmetiku, kterou používáme," tvrdí internistka MUDr. Kateřina Cajthamlová, která se věnuje poradenství v oblasti zdravého životního stylu. Podle ní by bio kosmetika měla být přirozenou součástí péče o zdraví a krásu. V bio kvalitě můžete mít prakticky jakýkoliv kosmetický výrobek, od pleťových krémů, peelingů, sprchových gelů, šamponů až po barvy na vlasy nebo dekorativní kosmetiku. Navíc bio kosmetika může být i cenově dostupná, aniž by utrpěla na kvalitě. Příkladem jsou výrobky české firmy Saloos. Jejich kokosový olej lze navíc použít nejen při péči o pleť, ale také jako zdravý tuk při pečení.

Kokosový olej.

"Každý z nás se ve svém životě setká s velkým množstvím chemikálií, ať už ve vzduchu, jídle nebo třeba v domácnosti. Stav životního prostředí nezměníme, ale proč bychom se měli dobrovolně vystavovat působení chemických látek obsažených v kosmetických výrobcích," dodává lékařka. V běžné kosmetice se používají ropné deriváty, umělé konzervanty, silikony, dokonce i formaldehyd. Nic z toho v bio kosmetice být použito nesmí. Ta vždy prochází certifikací. Aby mohla získat bio certifikát (CPK, BDHI, Cosmebio, ECOCERT), musí být při její výrobě dodržena přísná pravidla. Například je zakázáno nejen testování na zvířatech, ale také použití surovin z mrtvých zvířat, jako je kolagen nebo glycerin. Syntetické vůně a parfémy jsou nahrazeny přírodními rostlinnými oleji.

Bio kosmetika je často spojena s mýtem, že je méně účinná. Není to pravda. Například francouzská společnost Melvita ve spolupráci s univerzitami zkoumá využití rostlinných látek v kosmetice. "Chceme výsledky vidět hned, chybí nám trpělivost. Přitom příroda nám umí pomoci získat krásu," dodává doktorka Cajthamlová. Na výsledky je ale nutné si počkat déle. Podle ní je velkou výhodou bio kosmetiky, že se dá bez obav používat celý život, aniž by hrozilo poškození pleti. Bio kosmetika je navíc vhodná i pro velmi citlivou kůži miminek. S jistotou můžete sáhnout po výrobcích pro děti od firmy Weleda nebo Botanicus. Okamžité zázraky od bio kosmetiky nečekejte. Její účinek nastupuje sice pomaleji, o to je ale trvalejší.

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz