Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Pestrá strava vitaminovou tabletu překoná

Nákup. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

V obchodech a na trzích už se prodávají čerstvé plody ze zahrad a polí. Jsou plné vitaminů a minerálních látek, které náš organismus pro život nutně potřebuje. A jsou lepší než z lékárny.
  14:00

Na trhu je právě jarní zelenina, můžeme si pochutnat na jarní cibulce, ředkvičkách, špenátu, kedlubně či salátu. „Každá zelenina je významná svým unikátním složením, každá nabízí nějakou živinu, která je pro výživu člověka důležitá. Obsahuje zejména vitaminy či minerální látky,“ říká Jana Spáčilová, nutriční terapeutka z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Obecně se o ovoci a zelenině dá říct, že je přirozeným zdrojem vitamínu C, kyseliny listové, vitaminu K a beta karotenu, ze kterého vzniká vitamin A.

Hitové „déčko“ schází všem

Pro člověka jsou vitaminy ze stravy nepostradatelné, říká Halina Matějová z Ústavu ochrany a podpory zdraví Masarykovy univerzity v Brně. „Je totiž jen málo vitaminů, jež si organismus člověka dovede vytvořit. Většinu z nich získává z potravin, které je obsahují. Spolu s minerálními látkami nám sice vitaminy nedodávají energii, ale bez nich bychom nebyli schopni fungovat,“ vysvětluje doktorka Matějová.

Aktuálním hitem je vitamin D, jehož doporučené dávky odborné společnosti navýšily – měli bychom ho denně sníst 20 mikrogramů, což znamená například 150 gramů porce tučné ryby. Takže se začíná psát o tom, že ho máme celoplošně nedostatek.

„Vitamin D nám zprostředkuje ultrafialové záření, tedy slunce. V zimních měsících, kdy je slunečního svitu málo, trpíme nedostatkem ,déčka‘. Jeho příjem stravou je tak o to důležitější. V zelenině a ovoci je však jeho obsah velmi zanedbatelný. Jeho zdrojem jsou především ryby, ale ty se v našem jídelníčku objevují jen zřídka,“ upozorňuje Halina Matějová.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Multivitaminy mohou zatížit ledviny
  • Vitaminový poradce do kapsy
  • Devadesát ochutnání, než si dítě na jídlo zvykne
  • Revoluce v hojení zlomenin
Autor: