Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pětina Čechů má chatrné zdraví, tvrdí průzkum

Zdraví

  7:00
PRAHA - Téměř pětina Čechů a Češek v produktivním věku měla dlouhodobé zdravotní potíže. Nejčastěji to byla onemocnění zad, pohybového ústrojí, srdce a oběhové soustavy.
Téměř pětina Čechů a Češek v produktivním věku měla dlouhodobé zdravotní potíže

Téměř pětina Čechů a Češek v produktivním věku měla dlouhodobé zdravotní potíže foto: Shutterstock

Hlavní problém představují bolesti zad. Vyplývá to z analýzy údajů víc než 30 tisíc dotázaných od 15 do 64 let, jejíž výsledky zveřejnil Český statistický úřad. Podle jeho propočtů tak zdravotní problémy, které přetrvávají déle než půl roku, mohlo mít přes jeden milion lidí v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi hlavní problémy patří také potíže s končetinami. Onemocnění pohybového aparátu a oběhové soustavy označily za hlavní příčinu svých potíží přes tři pětiny dotázaných. Hlavně problém se zády a krkem mohlo podle zjištění statistiků mít téměř 296 tisíc lidí v produktivním věku.

Potíže s horními a dolními končetinami uvádělo na prvním místě kolem 273 tisíc osob. V první řadě nemoci srdce a cév trápily 256 tisíc Čechů a Češek, bolesti hlavy 32 tisíc a potíže se žaludkem téměř 66 tisíc dotázaných. Hlavně psychické problémy včetně depresí sužovaly 49 tisíc lidí od 15 do 64 let.

Po čtyřicítce vnímá problémy každý devátý člověk

Zdravotní potíže pociťovaly častěji ženy. Zmínilo se o nich bezmála 20 procent z nich. S rostoucím věkem pak problémů začíná výrazně přibývat. Zatímco krátce před třicítkou je má každý patnáctý člověk, o deset let později je to zhruba každý devátý.

Před padesátkou dlouhodobější zdravotní omezení trápí už skoro každého pátého muže a každou čtvrtou ženu. Ve věku od 60 do 64 let nějakou dlouhodobější nemocí trpí přes dvě pětiny dotázaných. "Do důchodu tedy odchází značný počet mužů a žen, kteří jsou podle svého názoru dlouhodobě nemocní," uvedli autoři.

Deprese sužují spíše mladou generaci

Na potíže se zády si nejčastěji stěžovali čtyřicátníci, na nemoci srdce a cév šedesátníci, ale na deprese a psychické problémy lidé mezi 25 a 29 lety.

Roli nehraje jen věk, ale i vzdělání. Čím je vyšší, tím nižší je podíl lidí s obtížemi. "Prakticky všichni respondenti v produktivním věku bez vzdělání měli zdravotní problémy trvalého rázu," uvedli statistici. Podle nich je také alarmující, že mezi dotázanými se základním a středním vzděláním měla dlouhodobé potíže skoro čtvrtina. Z vysokoškoláků to byla desetina. Méně trpí zdravotními problémy také lidé, kteří mají práci. O dlouhodobější nemoci se zmínilo 13 procent z nich. Mezi nezaměstnanými to byl každý čtvrtý. To podle statistiků ovlivňuje jejich případné uplatnění.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...