2. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pití alkoholu může vést k poškození mozku

Skoro každý den si narozdíl od Pražana může díky platovým podmínkám užívat průměrný Ir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skoro každý den si narozdíl od Pražana může díky platovým podmínkám užívat průměrný Ir. | foto: Ilustrační foto LN.

NEW YORK Mladí lidé, kteří pijí alkohol v nadměrném množství, si mohou vážně poškodit mozek. Podle agentury Reuters to vyplývá z nového výzkumu odborníků z Cincinnatské univerzity, který ukazuje, že přemíra alkoholu může poškodit vyvíjející se mozkové buňky.

"Alkohol může být pro mozkové buňky jedovatý," říká Tim McQueeny, který se na výzkumu podílel. Vysvětluje, že alkohol může narušit způsob, jakým se mozek vyvíjí. Nezáleží prý na tom, jaký druh alkoholického nápoje mladí lidé pijí.

Opilec, ilustrační foto

Nadměrné množství alkoholu vědci definují jako konzumaci čtyř nebo více nápojů u žen a pěti nebo více nápojů u mužů. Za jeden nápoj se považuje buď 44 mililitrů tvrdého alkoholu, 354 mililitrů piva, nebo 118 až 147 mililitrů vína.

Vědci zkoumali mozky 29 lidí, kteří o víkendech požívají nadměrné množství alkoholu, a zjistili u nich změny v prefrontálním kortexu, tedy části mozku, která řídí pozornost, plánování, rozhodování nebo zpracovávání pocitů.

Zachrání nás regenerace
Podle McQueenyho ale není jejich situace beznadějná. Mozek poškozený alkoholem má totiž schopnost regenerace, když po určitou dobu člověk alkohol nekonzumuje.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)