Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Pitná voda obsahuje stopy léků, často ibuprofenu

Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodovodní kohoutek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pijete kohoutkovou vodu? Státní zdravotní ústav zjistil, že voda z vodovodu obsahuje nepatrné množštví léků, nejčastěji ibuprofenu. Ohrozit zdraví ale nemůže. Člověk by musel pít dva litry vody denně 26 tisíc let, aby přijal dávku odpovídající jedné tabletě ibuprofenu.

Ze studie provedené v letech 2009 až 2011 vyplynulo, že výskyt léčiv v pitné vodě tuzemských vodovodů je velmi vzácný a velmi nízký a není spojen s žádným zdravotním rizikem, sdělila mluvčí Státní zdravotní ústav (SZÚ) Dana Fragnerová.

Nulové riziko dokládá zpráva porovnáním nalezeného ojedinělého maxima ibuprofenu 20,7 nanogramu na litr vody. Člověk by při denní spotřebě dva litry vody musel pít tuto vodu 26.000 let, aby přijal dávku ibuprofenu odpovídající jedné tabletě, kterou tisíce pacientů užívají běžně.

Výzkumníci sledovali výskyt naproxenu, ibuprofenu a diclofenacu, tedy nejčastěji užívaných protizánětlivých a antirevmatických přípravků, carmazepinu na léčbu epilepsie a hormonálně aktivní látky 17-ethinylestradiol, která je součástí antikoncepčních přípravků.

Látky se do vod dostávají močí

"U vzorků vody odebraných ze sítě více než stovky vodovodů byl jen ve třech případech zjištěn pozitivní nález - třikrát ibuprofen a jednou carbamazepin. V ostatních případech byly nálezy pod mezí stanovitelnosti půl nanogramu na litr vody," uvedla mluvčí.

Léčivé látky se do pitných vod dostávají hlavně močí a spláchnutím nepoužitých léčiv do záchodu. Zveřejněním studie chce SZÚ varovat před nerozumným užíváním léků a jejich nesprávnou likvidací. "I když se nejedná o riziko pro člověka, stopy těchto látek mohou ohrozit vodní organismy z povrchových vod pod vyústěním čistíren odpadních vod," uvedla mluvčí.

Nálezy jsou v normě

K průběhu studie doplnila, že měla tři etapy. Cílem první byl základní screening všech krajů a hlavních vodovodů. Z kohoutků veřejných budov bylo odebráno 92 vzorků z 92 různých vodovodů, z toho 65 vzorků pitných vod z povrchových a smíšených zdrojů a 27 vzorků z podzemních zdrojů. Ani v jednom vzorku nebyla nalezena žádná ze sledovaných látek, případné nálezy byly nižší než mez stanovitelnosti.

Druhá etapa se zaměřila na 23 kritických lokalit s úpravnami vody na dolních tocích řek zatížených odpadními vodami. Nejvíce záchytů bylo u ibuprofenu, 12, dalších osm bylo u carbamazepinu, pět u naproxenu a dva u diclofenaku. Všechny nálezy byly pod mezí stanovitelnosti.

Třetí etapa se zaměřila na ověření nálezů z druhé etapy, zda se látky nalezené u výstupu z úpravny vody objevují také v distribuční síti. Odebráno bylo 15 vzorků vody z osmi různých vodovodů. V naprosté většině případů byly nálezy nižší než ve druhé etapě.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!